Brak tabliczki znamionowej haka - co zrobić? | MARTEC: Supplier of towbars - towballs - bike carriers

Blog firmowy MARTEC

Brak tabliczki znamionowej haka – co zrobić?

Brak tabliczki znamionowej haka – co zrobić?

Brak tabliczki znamionowej haka to częsta zagwozdka, spędzająca sen z powiek wszystkim użytkownikom haków holowniczych i przyczep samochodowych. Czasami zdarza się, że w wyniku użytkowania taka tabliczka odpadła bądź jest nieczytelna. Co wtedy zrobić? Czy możemy mieć z tego tytułu jakieś problemy? Jak uniknąć kłopotów związanych z jej brakiem? Na to postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Hak wbity w dowód ale brak tabliczki znamionowej haka.

Kupując i montując hak holowniczy do naszego auta musimy wbić go w dowód rejestracyjny. Pisaliśmy już wcześniej TUTAJ jakie są procedury rejestracji haka holowniczego po montażu więc polecamy zaglądnąć zainteresowanym. Jeśli dokonaliśmy już montażu i wszystkich administracyjnych spraw to cieszymy się z użytkowania naszego haka. Każdy oryginalny hak holowniczy posiada tabliczkę znamionową na której są dane takie jak homologacja, uciąg itp.  Co natomiast w przypadku gdy w skutek użytkowania odpadła nam tabliczka znamionowa bądź jest nie czytelna? Czy faktycznie taki hak nie nadaje się już do użytku? No otóż nie do końca…

brak tabliczki znamionowej

Tabliczka znamionowa jest potwierdzeniem nadania homologacji i przy rejestracji haka, będzie wymagana, aby przejść pozytywnie badanie techniczne. Teoretycznie po wystawieniu zaświadczenia przez diagnostę i wbiciu haka w dowód rejestracyjny już mamy potwierdzoną jego legalność w formie adnotacji w dowodzie. Brak tabliczki w teorii nie jest tragedią, gdyż nie ma uwarunkowania co do jej obowiązku posiadania. Zapis ustawy o tabliczkach znamionowych w Prawie o Ruchu Drogowym tyczy się głównie pojazdów i ram (w tym przyczepy). Natomiast co do urządzeń sprzęgających zapis ustawy nie porusza kwestii homologacyjnej a jedynie techniczną odnośnie podłączeń i sprawności urządzenia. Gorzej się ma jednak w przypadku dyrektywy UE, która wyraźnie ujmuje w przepisach brak tabliczki znamionowej z homologacją za “usterkę istotną”, jednakże nigdzie nie wspomina o obowiązku jej posiadania po rejestracji. To tyle bełkotu prawnego i ogólnej teorii…

Brak tabliczki znamionowej w praktyce

Postaraliśmy się dowiedzieć jak to jest faktycznie z jej brakiem. Wykonaliśmy w tej sprawie prze różne telefony do Wydziału Komunikacji UM, Rzeczoznawcy Samochodowego, Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów, Wydziału Ruchu Drogowego KMP a nawet do samego producenta haka który był bez tabliczki znamionowej. Nasze pytanie niejednokrotnie zaskakiwało osobę po drugiej stronie słuchawki. Na szczęście po wielu przeprowadzonych rozmowach udało nam się dotrzeć do kompetentnych osób posiadających odpowiednią wiedzę. Brak tabliczki znamionowej urzędu nie interesuje, gdyż oni nie mają wglądu w homologacje. To diagnosta stwierdza legalność haka, a Wydział Komunikacji wbija tylko taką adnotacje do dowodu rejestracyjnego. Na próżno nam szukać ratunku w tym wydziale, gdyż oni wyrabiają tylko tabliczki zastępcze dla pojazdów i przyczep więc raczej w tej kwestii nam nie pomogą.

brak tabliczki znamionowej

Czy stracę dowód rejestracyjny za brak tabliczki?

Z tego co udało nam się dowiedzieć w Wydziale Ruchu Drogowego nie grozi nam utrata dowodu rejestracyjnego, ani nie narażamy się na mandat z tego tytułu. W świetle przepisów dla organu kontrolującego (czyt. Policji) ważne jest, aby hak który zamontowany jest na pojeździe był wbity w dowód. Brak takiej adnotacji, gdy posiadamy hak (i na odwrót), może skutkować zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego. Jednak w przypadku gdy wszystko w dowodzie mamy zgodne ze stanem faktycznym pojazdu nic nam nie grozi. To diagnosta potwierdza nam legalizację haka właśnie poprzez adnotację w dowodzie i to od niego zależy czy przejdziemy kolejny przegląd. Jeśli uzna że nie może potwierdzić legalności takiego haka może nam nie podbić obowiązkowego przeglądu technicznego.

Co w takim przypadku zrobić?

Jeśli faktycznie diagnosta nie podbił nam okresowego przeglądu powinien nas poinstruować co robić dalej i gdzie uzyskać pomoc. W takim przypadku jedyny ratunek dla nas to udowodnić, że posiadany przez nas hak posiada faktycznie homologacje. Możemy to zrobić na kilka sposobów. Jednym z nich jest odszukanie papierów z montażu haka bądź instrukcji w której zawarte są te same dane co na tabliczce znamionowej (zdj. w galerii po prawej stronie) i odzyskanie jej u producenta. Jeżeli nie posiadamy takich dokumentów to jedyną opcją na uzyskanie informacji o homologacji jest kontakt z producentem tego haka holowniczego. Zazwyczaj rozmowa sprowadza się do wysłania zdjęć takiego haka w celu weryfikacji przez producenta jego wierzytelności, pochodzenia, a także modelu. Na tej podstawie producent może ustalić jego rodzaj i model oraz dopasować odpowiednio homologacje, wysyłając nam tym samym nową tabliczkę znamionową do naszego haka. Jeśli nie będzie możliwości ustalenia pochodzenia takiego haka możemy niestety spisać go na straty.

Podsumowując

Za brak tabliczki znamionowej panowie mundurowi nie zabiorą nam dowodu rejestracyjnego ani nie wlepią nam mandatu. Możemy użytkować hak tak samo jak do tej pory. Kłopoty natomiast mogą się pojawić przy przeglądzie technicznym samochodu. Oczywiście wszystko tu zależy od diagnosty, który będzie przeprowadzał badanie, gdyż to on decyduje czy dany hak posiada homologacje czy nie i tym samym dopuszcza auto do użytku. Raczej leży to w naszym interesie by nie sprawiać jemu i sobie kłopotu, więc warto na własną rękę zadbać o to by taka tabliczka miała swoje godziwe miejsce przy naszym haku 😉

Spotkałeś się z taką sytuacją bądź brakiem tabliczki? Masz ciekawe informacje o tej sytuacji? Opowiedz nam o tym w komentarzu z chęcią porozmawiamy na ten temat.