Do czego może służyć hak holowniczy? | MARTEC: Supplier of towbars - towballs - bike carriers

Blog firmowy MARTEC

Do czego może służyć hak holowniczy?

Do czego może służyć hak holowniczy?

Przeznaczeniem haka holowniczego jest ciągnięcie przyczepy. Taka była idea jego powstania. Jednak w raz z wprowadzaniem nowych rozwiązań w odpowiedzi na potrzeby klientów zwiększył się zakres jego użytkowania. Do czego służyć może hak holowniczy?

Różne warianty zastosowania haka holowniczego?

Pierwotnym przeznaczeniem haka holowniczego jest ciągnięcie przyczepy. W tym celu już niemal 90 lat temu w niemieckiej firmie Westfalia opatentowano zaczep kulowy. Z powodzeniem zastosowanie w holowaniu przyczep przez samochody osobowe i dostawcze realizowane jest do dziś. Różne rodzaje haków holowniczych pomagają w transporcie mniejszych i większych przyczep towarowych.

Rozwój motoryzacji i związane z nim coraz większe znaczenie turystyki przyczynił się do powstania nowego zastosowania haka holowniczego. Podróże z przyczepą kempingową stały się nową formą relaksu i zwiedzania.

do czego może służyć hak holowniczy
2007

 

Jeszcze do czego może służyć hak holowniczy?

Nowe formy aktywnego wypoczynku takie jak surfing, wyprawy rowerowe, narciarstwo, snowboard wymogły na przemyśle motoryzacyjnym powstanie branży, której celem było umożliwienie transportu autem sprzętu służącego w tej aktywności. Stąd pomysł na powstanie platformy rowerowej montowanej na kuli haka holowniczego. Jej niewątpliwe zalety umożliwiają komfortowy transport rowerów. To kolejny sposób wykorzystania haka holowniczego.

Dodatkowe możliwości transportowe umożliwiają kufry i skrzynie transportowe montowane na haku holowniczym. Stanowią następny wariant stosowania haka holowniczego.

Hak holowniczy pomocny może okazać się w przypadku chęci udzielenia pomocy innemu kierowcy w przypadku uszkodzenia pojazdu. O hak holowniczy z łatwością zaczepić możemy linkę holowniczą i odholować zepsuty pojazd do warsztatu lub garażu.

Nie brakuje również ciekawych rozwiązań zastosowania haka holowniczego, wielu producentów prześciga się w wymyślaniu przeróżnego akcesorium które możemy wykorzystać posiadając hak w swoim aucie.

Hamak

Hak holowniczy jako ochrona przed drobnymi kolizjami.

Nie we wszystkich krajach jest to możliwe, ze względu na konieczność demontażu nieużywanej kuli haka holowniczego, ale w niektórych wypadkach hak holowniczy ochronić nas może przed skutkami drobnych kolizji drogowych. Także przed uszkodzeniem samochodu w wyniku kolizyjnego cofnięcia w mur, krawężnik i inne przeszkody ochroni nas właśnie hak holowniczy.

Chociaż nie wszystkie zastosowania haka holowniczego wynikają z idei jego powstania oraz nie zawsze są rozwiązaniem optymalnym (na przykład w holowaniu zepsutego pojazdu lepszym rozwiązaniem może być wezwanie lawety. W przypadku cofania pomoże Parktronic) jednak hak holowniczy od dziesięcioleci jest urządzeniem przydatnym w różnych sytuacjach.