Jaki box dachowy wybrać ? | MARTEC: Supplier of towbars - towballs - bike carriers

Blog firmowy MARTEC

Jaki box dachowy wybrać ?

Jaki box dachowy wybrać ?

Jaki box dachowy wybrać ? Takie pytanie zadaje sobie wielu z nas wybierając się w podróż własnym autem. Częstym przypadkiem gdzie poszukujemy boxa dachowego jest ograniczona powierzchnia bagażowa bądź chęć zaoszczędzenia jej. Box w takim wypadku zdaje doskonale egzamin. Jaki wybrać ? Co warto wiedzieć ? Na co zwrócić uwagę przy zakupie? Tego dowiemy się właśnie w poniższym artykule.

Co to w ogóle jest box dachowy?

Bagażnik dachowy zwany potocznie boxem (z ang. box – pudełko, skrzynka) to nic innego jak właśnie swoista forma “kufra” na dachu. Pierwsze boxy pojawiły się w latach 70-tych dzięki Panu który nazywał się Erik Thulin. Nazwisko wiele może nie mówi ale w 1942 roku założył on swoją firmę o nazwie THULE. Początkowo firma zajmowała się wytwarzaniem produktów dla Szwedzkich rybaków a dopiero w połowie lat 50-tych zajęła się akcesoriami do aut i tak też jest do dziś.

No ale dość tej historii. Wróćmy zatem do omawianego wyżej kufra.
Box dachowy to bardzo przydatne i uniwersalne akcesorium do każdego samochodu. Bez względu na porę roku może nam służyć dodatkową powierzchnią ładunkową. Czy to w zimie aby przewieźć narty, czy latem aby spakować gdzieś długie wiosła. Box dachowy zwany często nie wdzięcznie “trumienką” ma sporo zalet przy pakowaniu urlopowego ekwipunku czy sprzętu rekreacyjnego. Często w takich przypadkach brakuje nam miejsca na bagaże i staramy się upchać wszystko aż po dach. Uratować nas wtedy może właśnie box dachowy, który zapewni nam dodatkową przestrzeń bagażową. Taki box spełnia też dodatkową funkcje w przypadku gdy mamy coś brudnego czego nie chcielibyśmy pakować do czystego wnętrza samochodu. Zabawki dziecięce pełne piasku? Mokry materac wodny? To już nie stanowi problemu gdy masz box dachowy 🙂

jaki box dachowy wybrać

Jaki box dachowy wybrać ?

Podstawowym dylematem przy zakupie takiego boxa jest jego wielkość i pojemność. Oczywiście sami musimy stwierdzić jak duży potrzebujemy i co tak naprawdę będziemy przewozić. Warto jednak martwić się na zapas i dobrać tak optymalnie box dla siebie aby służył nam w różnorodnych sytuacjach transportowych. Najmniejsze “trumny” pomieszczą ok 300 litrów i przedmioty o długości prawie 2 metrów, zaś te największe mają nawet ponad 700 litrów. Należy pamiętać, aby całkowita długość boxu nie była większa niż dach naszego samochodu. Bezpieczniej będzie zakupić taki, który będzie o 5-10 cm krótszy.

Jednakże nie zależnie od litrażu powinniśmy zwrócić uwagę również na ładowność, czyli maksymalną masę bagażu. Niektóre bagażniki mają duży litraż, jednak dość niską masę bagażu (nawet poniżej 50 kg) i odwrotnie. Te o mniejszej pojemności litrażowej potrafią nie kiedy przyjąć bagaż powyżej 75 kg. Wszystko uwarunkowane jest solidnością wykonania i materiałem z jakiego są one wytworzone. Warto więc wybrać markowe produkty, które posiadają odpowiednie certyfikaty i atesty co daje gwarancję jakości i bezpieczeństwo użytkowania. Warto też przed zakupem dany model dokładnie sprawdzić.

seriapacific

Jeżeli już określiliśmy swoje preferencje i dobraliśmy rozmiar boxu do swoich potrzeb musimy zastanowić się nad kolejną ważną dla nas rzeczą. Sposób otwierania i dodatkowe zabezpieczenia boxu to ważne elementy w użytkowaniu naszego kufra. Najbardziej pożądanym rozwiązaniem jest funkcja otwierania na obie strony pojazdu. Pozwala nam to na łatwy i wygodny dostęp do naszych rzeczy przed i po załadunku od strony pasażera a także kierowcy. Jeżeli chcemy maksymalnie wykorzystać przestrzeń ładunkową boxu, wybierzmy model który posiada we wnętrzu dodatkowe siatki i zaczepy. Pozwoli nam to na odpowiednie zabezpieczenie przewożonego bagażu, który często jest przewożony tzw. “luzem”. Jest to dość istotne, gdyż wszelkie przedmioty znajdujące się wewnątrz boxu powinny być unieruchomione na czas transportu.

jaki box dachowy wybrać

Sposób montażu

Warto zwrócić uwagę na łatwość i wygodę montażu. Box dachowy w przeciwieństwie do innych bagażników dachowych jest użytkowany w większości przypadków tylko w razie potrzeby. Dlatego łatwość montażu – demontażu powinna być tutaj znacząca. Drugą sprawą jest też możliwość użytkowania takiego boxu w kilku pojazdach, więc wygoda montażu ułatwi nam tu sporo. Oczywiście pod warunkiem że dane pojazdy posiadają możliwość zamocowania danego modelu bagażnika na swoim dachu. Niektóre bagażniki samochodowe pasują na kilka lub wiele modeli samochodów. Jednak trzeba pamiętać że montaż ich za pomocą relingów może się różnic w zależności od modelu. Jeśli belki które posiadamy w swoim aucie nie pasują do innych pojazdów z pomocą wtedy przychodzą adaptery dostępne na rynku które umożliwiają montaż boxu do każdego typu belek, jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami.

MonazBox

Bezpieczeństwo użytkowania

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo w użytkowaniu trzeba pamiętać, że zwiększamy wielkość swojego pojazdu. Co za tym idzie szybsze pokonywanie zakrętów szczególnie z załadowanym boxem może być niebezpieczne i wpłynąć może na nietypowe zachowanie się pojazdu w zakręcie. Uspokajamy, oczywiście mowa tu o skrajnych sytuacjach i większych prędkościach niż te dozwolone na co dzień w ruchu drogowym.

Jak już przy prędkościach jesteśmy to odpowiemy sobie na pytanie z jaką prędkością maksymalną można jechać z boxem? Otóż producencie podają zakres bezpiecznej maksymalnej prędkości w przedziale 130-140 km/h (zależne od producenta danego modelu bagażnika). Znane są przypadki wyższych prędkości i boxy wytrzymywały jednak informujemy, iż nie jest to zgodne z instrukcją użytkowania i może być niebezpieczne. Warto pamiętać, iż nasze auto ma już inną aerodynamikę i będzie się trochę inaczej prowadzić. Wpływ na spalanie będzie znikomy, choć eksperci szacują, że samochód z zamontowanym kufrem na dachu spali średnio około 1 litra na 100 km więcej. Dodatkowo samochód z taką “skrzynką” na dachu może być trochę głośniejszy w środku. Jednak nie powinno nam to przeszkadzać w podróżowaniu. Tym bardziej, że na takich wyjazdach mamy podziwiać widoki za oknem samochodu i cieszyć się z czasu wolnego a także z naszego nowo zakupionego boxu dachowego 🙂

Jeśli macie pytania odnośnie tematu – jaki box dachowy kupić? Zapraszamy do kontaktu na naszej stronie martec.pl gdzie pomożemy dobrać odpowiedni bagażnik do waszego samochodu a także udzielimy wyczerpujących pytań na dręczące Was zagadnienia.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Możesz korzystać z tych tagów i atrybutów HTML : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>