Montaż haka holowniczego w samochodzie. | MARTEC: Supplier of towbars - towballs - bike carriers

Blog firmowy MARTEC

Montaż haka holowniczego w samochodzie.

Montaż haka holowniczego w samochodzie.

Aby poprawnie, sprawnie i trwale wykonać montaż haka holowniczego w samochodzie wymagane są pewne zdolności. Nie każdy sobie z tym poradzi, szczególnie w modelach o trudniejszym montażu – wtedy czynność tę zlecić możesz profesjonalnemu zakładowi. Jeśli jednak chcesz zmierzyć się z montażem haka holowniczego samodzielnie powinieneś wiedzieć jak do tego się zabrać. O tym będzie właśnie ten artykuł.

Właściwy dobór haka do samochodu.

Nadrzędną kwestią w montażu haka holowniczego jest jego właściwy dobór do Twojego modelu samochodu. Jeśli hak jest niewłaściwy nie będzie pasował. Również jakość haka holowniczego, jego marka ma znaczenie. Renomowane i sprawdzone firmy to gwarancja jakości oraz kompletności haka holowniczego, co daje pewność udanego montażu.

nuigiug

Czy niczego nie brakuje…

Przed zamontowaniem haka holowniczego sprawdź jego kompletność z wykazem części znajdującym się w instrukcji montażu. Niekompletny hak można reklamować, a lepiej to uczynić przed rozebraniem naszego auta.

Aby zamontować hak holowniczy stosuj się do instrukcji montażu która jest niezbędnym elementem kompletnego haka holowniczego.

Podczas zakładania homologowanego haka nie wierci się jakichkolwiek otworów ani w żaden sposób nie modyfikuje konstrukcji nadwozia.

Montaż haka holowniczego.

Na początku będziesz musiał dostać się do przygotowanych przez producenta samochodu otworów montażowych. Przeważnie wiąże się to z odkręceniem belki zderzeniowej, w miejsce której montujemy hak. Belka ukryta jest za zderzakiem, dlatego możliwe jest, że będziesz musiał go zdemontować. Jeśli już dostałeś się do otworów montażowych warto zabezpieczyć je przeciw korozji. W te otwory nadwozia samochodu mocujemy belkę haka holowniczego za pomocą odpowiednich śrub, podkładek, nakrętek i czasami wsporników. Postępuj nadal z instrukcją montażu, dzięki której dopasujesz odpowiednie śruby w przeznaczone do nich miejsca. Nakrętki i śruby dokręcamy kluczem dynamometrycznym o wymaganej wartości momentu dokręcenia, aby nie narazić się na kłopot z zerwaniem gwintu lub odkręceniem się połączeń.

montaż haka holowniczego
SONY DSC

Montaż wiązki elektrycznej.

Następny krok to zainstalowanie wiązki elektrycznej. Uniwersalna wiązka wymaga dostanie się do przewodów instalacji elektrycznej prowadzących do tylnych lamp samochodu. Wiąże się to z demontażem tapicerki bagażnika. Następnie wyszukując przewody odpowiednich świateł dolutowujesz do nich przewody wiązki elektrycznej również według załączonej instrukcji. Po zabezpieczeniu połączeń możesz zamontować gniazdo w odpowiednie miejsce na belce haka holowniczego. Sytuacja jest ułatwiona w wiązce dedykowanej, którą wpinasz w kostkę samochodu za pomocą przygotowanych złączek.

Niestety niepoprawny montaż wiązki może prowadzić do poważnej awarii instalacji elektrycznej samochodu.

Po założeniu zderzaka montujemy kulę haka i możemy udać się do przeglądu wymaganego dla zalegalizowania haka.

W razie problemów zawsze możesz wesprzeć się informacjami dostępnymi na blogu .

W zależności od stopnia skomplikowania montażu oraz Twoich umiejętności powinno Ci to zająć od 1 godziny do nawet kliku, aż  poprawnie zamontujesz hak i wiązkę.

Jeśli nie jesteś pewien swoich umiejętności, nie posiadasz narzędzi i miejsca zleć wykonanie montażu specjalistycznemu zakładowi, który na pewno znajdziesz w swoim mieście. Koszt to ok 200 zł, w zależności od skomplikowania montażu. Również kupując hak holowniczy możesz zapytać sprzedawcę o możliwość montażu. Udzieli Ci on informacji o współpracujących ze sklepem zakładach montujących haki holownicze.

Poprawność zamontowania haka holowniczego i wiązki elektrycznej po jakości wykonania haka mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, niezawodność i komfort użytkowania. Warto wykonać go pieczołowicie.