Oznaczenia typów haków holowniczych. | MARTEC: Supplier of towbars - towballs - bike carriers

Blog firmowy MARTEC

Oznaczenia typów haków holowniczych.

Oznaczenia typów haków holowniczych.

Haki holownicze dla odróżnienia różnych ich rodzajów pasujących do konkretnych typów samochodów oznaczone są symbolami literowo liczbowymi lub numerami. Wyszukując hak holowniczy do swojego auta odnajdziesz ten symbol w nazwie haka. Numery i literowo liczbowe oznaczenia pozwalają na odróżnienie modeli haków. Nazwa haka pozwala również odnaleźć jego producenta, gdyż każdy z nich ma odmienny sposób nazewnictwa. Chciałbym krótko opisać systemy oznaczania modeli haków holowniczych stosowanych przez największych producentów haków holowniczych.

Numeracja stosowana w Westfalii i Brink’u.

Firmy jakich system nazewniczy haków chcę opisać to Westfalia, Brink, Auto-Hak Słupsk, Steinhof i Hak-Pol Imioła. Zacznę od zagranicznych producentów mianowicie Westfalia i Brink. W ich systemie nazewniczym haków holowniczych występują numery. Westfalia nadaje swoim wyrobom dwunasto cyfrowy numer. Z czego pierwsze sześć cyfr odnosi się do kolejnego modelu haka, a pozostałe sześć powtarza się (600001 – jest to wyróżnik dla haków holowniczych, gdyż wiązki mają nadaną końcówkę numeru 310107 lub inny). Tak więc jeśli wyszukasz pasujący do Twojego auta hak holowniczy i jesteś pewien poprawności wyboru możesz sprzedającemu podać jego numer. Podobnie sytuacja przedstawia się w nazewnictwie produktów firmy Brink. Tym razem sześciocyfrowy numer nadawany jest dla odróżnienia modeli haków holowniczych.

Oznacz_Westfalia

Oznacz_Brink

Symbole literowo liczbowe stosowane dla oznaczenia typów haków u polskich producentów.

Nazewnictwo modeli haków holowniczych stosowane w polskich firmach produkujących haki holownicze składa się z liter, cyfr oraz znaków.

Steinhof A-036

Nazwa stosowana w nazewnictwie firmy Steinhof złożona jest z litery przeważnie odpowiadającej pierwszej literze marki samochodu do którego hak ma zastosowanie, następnie występuje myślnik po którym nadawany jest trzycyfrowy numer np. A-036. Hak ten pasuje do marki Alfy Romeo, stąd litera A w nazwie, oraz numer dla odróżnienia modelu samochodu. Taki sposób nazewnictwa nie jest regułą, ale występuje w większości nazewnictwa haków marki Steinhof.

Oznaczenie typu haków

Auto-Hak Słupsk B02A

Symbol Bo2A stosowany w przedsiębiorstwie Auto-Hak Słupsk dla oznaczenia modelu haka pasującego do BMW złożony jest z litery, dwu cyfr oraz w przypadku haków z kulą wypinaną poziomo literą A (automat horyzontalny), a haków wypinanych pionowo literą V (automat vertykalny).

oznaczenia typu haków

Hak – Pol Imioła F/021

Dla odróżnienia modelów haków w przedsiębiorstwie Hak-Pol Imioła stosowana jest literowo liczbowa nazwa. Litera oddzielona jest od trzycyfrowej liczby sleshem. Tak więc na przykład hak F/021 dostosowany jest do Fiata Albea.

Oznacz_Imiola

Systemy nazewnicze haków holowniczych są wyróżnikiem produkujących je przedsiębiorstw. Nazewnictwo systematyzuje oraz ułatwia poruszanie się w gąszczu wielu typów i modeli haków holowniczych.