Czy samochód z hakiem holowniczym pali więcej? - MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Czy samochód z hakiem holowniczym pali więcej?

Czy samochód z hakiem holowniczym pali więcej?

W niniejszym artykule chciałem zająć się spalaniem samochodu. Emisja szkodliwych substancji rosnąca wraz z paliwochłonnością naszych samochodów to niewątpliwy problem, który dotyczy nas wszystkich. Chociaż na co dzień nie zdajemy sobie z tego sprawy czystość powietrza którym oddychamy leży na sercu również producentom samochodów. Coraz bardziej wygórowane normy emisji spalin ustalane przez komisje europejskie wymuszają nieustanny rozwój samochodów. Systemy start/stop, odłączane cylindry, katalizatory, filtry cząstek stałych, downsizing, wszystko to ma na celu mniejszą emisję szkodliwych dla środowiska substancji. Jednak wiadomo, że wszystko zależy przede wszystkim od pojemności, spalania samochodu, sposobu jazdy nim. Jednocześnie również i wyposażenia, aerodynamiki i ciężaru samochodu. Dlatego to chciałem zastanowić się nad problemem spalania samochodu, w którym zamontowaliśmy hak holowniczy.

Czy samochód z hakiem holowniczym pali więcej?

Niestety nie ma testów i pomiarów, które odpowiedziały by na pytanie czy samochód z hakiem holowniczym pali więcej?

Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie analizując sytuację, jaką jest zamontowany w naszym pojeździe hak holowniczy.

Zacznijmy od początku. Hak montujemy w miejsce tylnej belki zderzeniowej samochodu. Coś wyrzucamy, coś zakładamy, więc to minimalna różnica. Hak to taka belka zderzeniowa z wystającymi wspornikami montującymi gniazdo kuli lub samą kulę haka holowniczego. Jego waga często nie odstępuje od wymontowanego elementu – większość haków jest w miarę lekkich – od kilku do kilkunastu kilogramów. Taki ciężar nie powinien mieć większego wpływu na zużycie przez samochód paliwa i emisję szkodliwych zanieczyszczeń. A co, gdy hak waży ponad 20 kg. W większości przypadków tak ciężkie haki montuje się w wielki samochodach – na przykład w niemal 2 tonowym Lexusie montujemy hak o ciężarze 30 kg. Porównując wagę samochodu i ciężar haka nadal w ogólnym rozrachunku mamy niewielką zmianę w ciężarze.  Faktycznie, to ma bardzo minimalny wpływ na zużycie paliwa.

Kolejna kwestia to aerodynamika. Hak montowany jest z tyłu pojazdu, więc schowany jest za bryłą samochodu, a dodatkowo wypinana kula w ogóle nie powoduje zawirowań powietrza, jak również szumów mających wpływ na komfort jazdy. Wynika z tego, że kolejny powód który mógłby mieć wpływ na zużycie paliwa nie ma znaczenia w przypadku haka holowniczego.

Podsumowując hak holowniczy nie ma większego znaczenia dla zużycia paliwa w naszym samochodzie, a współczesne haki nawet nie mają wpływu na estetykę auta. Hak jest mniej paliwożerny niż na przykład bagażnik bazowy który powoduje większe opory powietrza, a co za tym idzie zużycie paliwa. Dlatego to nie ma obostrzeń w kwestii haków holowniczych dotyczących kwestii zwiększonego zapotrzebowania na paliwo samochodów. Dlatego, że hak holowniczy nie ma większego wpływu na zużycie paliwa przez samochód.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz korzystać z tych tagów i atrybutów HTML : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>