Twój samochód posiada większe możliwości holownicze w przypadku holowania przyczepy hamowanej. Najpopularniejszym rodzajem hamulca w przyczepach samochodowych jest hamulec bezwładnościowy, inaczej najazdowy. Jaka działa hamulec najazdowy przyczepy?
Wiele modeli przyczep jest seryjnie wyposażonych w hamulec najazdowy. W innych modelach możesz dokupić odpowiednie części i mechanizmy i przerobić przyczepę na hamowaną bezwładnościowo.
Jak działa hamulec najazdowy przyczepy?
Zespół jezdny przyczepy z hamulcem najazdowym posiada mechanizm hamujący bezwładnościowy (najazdowy), sterowany urządzeniem najazdowym, często wyposażony w układ wyłączający hamulec podczas cofania zestawu samochód przyczepa.
Budowa układu jezdnego przyczepy.
W skład zespołu jezdnego wchodzą elementy zawieszenia i elementy mechanizmu hamującego. Zawieszenie stanowi belka do której przyspawane są osie kół i wsporniki szczęk. Osie kół i wsporniki szczęk przykrywa bęben hamulcowy osadzony na osi koła za pomocą łożysk.
Elementy układu hamowania najazdowego
Urządzenie najazdowe składa się z zaczepu kulowego zamocowanego na rurze cięgna przesuwającej się w korpusie. Cięgno to oddziaływuje na dźwignię zwrotną, która za pośrednictwem cięgna napina linki uruchamiające mechanizmy hamujące. Urządzenie najazdowe wyposażone jest w dźwignię hamulca ręcznego umożliwiającą hamowanie przyczepy na postoju. Dźwignia ta działa przez cięgno hamulca ręcznego i cylinder ze sprężyną na cięgno i linki wywołując powstanie siły hamującej.
Najprościej pisząc podczas hamowania przyczepa najeżdża na samochód. Powoduje to cofanie się zaczepu na dyszlu przyczepy, a to z kolei za pomocą dźwigni powoduje napinanie się linek hamulca, które rozchylają szczęki hamulcowe. Rozchylone szczęki trą o bęben hamulca i wytwarzają siłę hamującą, która zwalnia lub zatrzymuje przyczepę.
Poprawne działanie hamulca w przyczepie.
Prawidłowość wyregulowania i sprawności hamulca możesz sprawdzić poprzez zaciągnięcie dźwigni hamulca ręcznego na drugi ząbek, po czym w przyczepie powinna być wyczuwalna lekka siła hamowania, jednakowa na obu kołach, a po zwolnieniu dźwigni bębny powinny obracać się bez oporu.
Mogą pojawić się usterki hamulca, które musisz szybko zdiagnozować oraz usunąć. Najczęstszymi są:
– hamulec działa z jednej strony,
– przyczepa hamuje przy redukowaniu gazu
– przyczepa hamuje nieregularnie
– przegrzewanie się bębnów hamulcowych
– przyczepa nie hamuje lub hamuje słabo
Sprawny oraz dobrze wyregulowany hamulec w Twojej przyczepie zapewni Ci komfortowy oraz bezpieczny transport.