Jak wybrać hak holowniczy? | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Jak wybrać hak holowniczy?

Jak wybrać hak holowniczy?

Wielu użytkowników samochodów pragnie doposażyć swój pojazd w hak holowniczy, który umożliwi ciągnięcie przyczepy lub montaż bagażnika rowerowego. Zastanawiamy się jak wybrać hak holowniczy?

Aby prawidłowo wybrać hak holowniczy należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Więc jak wybrać hak holowniczy?

Po pierwsze wybierając hak holowniczy należy dobrać go do modelu naszego samochodu. Sedan, hatchback, kombi – każdy rodzaj samochodu w większości wypadków wymaga innego haka. Znaczenie również ma to czy samochód posiada napęd 4×4 oraz czy nie wprowadzono w nim zmian poza seryjnych np. przedłużenie tyłu samochodu. Hak odpowiednio dobrany będzie co do milimetra pasował w otwory fabryczne auta i jego montaż nie sprawi problemu.

Dopasowując hak warto również zwrócić uwagę na wymagania producenta dotyczące montażu. W wielu przypadkach konieczne jest podcięcie zderzaka. Zainteresujmy się, czy montaż nie będzie ingerował w zderzak,
a jeśli będzie, to czy podcięcie będzie widoczne. W zdecydowanej większości producenci dobrych haków holowniczych tak projektują swoje konstrukcje, by podcięcie było niewidoczne.

Czy hak holowniczy musi mieć homologację?

Kolejną kwestią jest posiadanie przez zaczep kulowy homologacji dopuszczającej do jego użytkowania w krajach europejskich. Posiadanie homologacji pozwoli uniknąć nam kłopotów z policją w czasie wyjazdów za granicę. Jedyna właściwa homologacja to znak e lub E. Małe e np. e20 to ceryfikat wydany na podstawie Dyrektywy Unijnej, natomiast duże E np. E20 to znak jakości przyznany wg Regulaminu EKG ONZ. Homologacje są równoważne. Nie wierzcie w żadne “znaki bezpieczeństwa B” – są już nieaktualne.

W niektórych krajach zabroniona jest jazda samochodem z hakiem holowniczym, jeżeli nie holujemy przyczepy lub nie mamy zamontowanego bagażnika. W Niemczech należy demontować kulę haka, gdy jest ona wypinana (kul odkręcanych nie wolno ruszać). Jednak nie zbyt popularne te modele zaczepów, w których kula przyspawana jest na stałe a sama kula przysłania tablicę rejestracyjną w samochodzie (problem występuje w niektórych autach).

Haki holownicze demontowalne

Haki, w których mamy możliwość zdemontowania kuli będą dobrym i praktycznym wyborem. Istnieje jednak kilka wariantów haków demontowalnych:

  • Zaczep, w którym kula jest odkręcana – możemy ją zdemontować, jednak nie jest to praktyczne, ponieważ potrzebne będą odpowiednie narzędzia oraz sporo umiejętności, gdyż śruby najczęściej schowane są za zderzakiem i ich odkręcenie nie jest wygodne (patrz VIDEO)
  • Praktyczniejszym rozwiązaniem będzie model haka z kulą wypinaną automatycznie. I tu mamy wybór: automatu pionowego (patrz VIDEO) lub poziomego.

Parametry techniczne haka holowniczego?

Ważnymi argumentami decydującymi o wyborze odpowiedniego haka są jego parametry. Zalicza się do nich tzw. uciąg, który zezwala na holowanie przyczepy o odpowiednim ciężarze oraz nacisk pionowy na kulę haka, który zezwoli na zamontowanie odpowiedniego bagażnika. Wartości te są w większości zbliżone u różnych producentów, jednak mogą być wyjątki.

A co z tą wiązką do haka…

Kupując hak należy również dokupić odpowiednią wiązkę elektryczną, gdyż nie jest ona wliczona w cenę zaczepu. Możemy wybrać spośród wiązek 7 oraz 13 pinowych, uniwersalnych oraz dedykowanych, z modułem lub bez. Wszystko zależy od tego jaką przyczepę mamy zamiar holować oraz czy nasz samochód posiada elektroniczny system sterowania oświetleniem i system kontroli jazdy.

Często niska cena haka oznacza duże kłopoty

Nieraz decydującym kryterium jest cena haka holowniczego. Cena i tylko cena, jak najtaniej. Pamiętać musimy jednak o różnego rodzaju chwytach niektórych firm – haki bardzo tanie, są jednak niekompletne lub nawet używane.  Kupując haki zwracaj uwagę na ich potwierdzoną jakość, a nie niską cenę, aby nie narazić się na dodatkowe koszty.

Bogatą i rzetelną ofertę haków holowniczych znajdziesz w profesjonalnych sklepach, gdzie spotkasz się również z miłą i fachową obsługą. My ze swojej strony zawsze staramy się rzetelnie pomagać i dobieramy produkt pod kątem potrzeb klienta. Po zakupie również nie zostawiamy nikogo z ewentualnym problemem, jeśli taki się pojawi.

W komentarzach pod artykułem można się podzielić swoimi uwagami, rozterkami i zapytaniami związanymi z zakupem haka holowniczego. Odpowiem na każde pytanie.