Jak zarejestrować hak holowniczy po montażu? | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Jak zarejestrować hak holowniczy po montażu?

Jak zarejestrować hak holowniczy po montażu?

Gdy wyposażyliśmy nasz samochód w hak holowniczy musimy zwrócić uwagę na kwestię dopuszczenia go do użytkowania na polskich oraz zagranicznych drogach, czyli opowiem teraz jak zarejestrować hak holowniczy po montażu.

Kupiłeś dobrej jakości, nowy hak. Zamontowałeś go sam (można sobie z tym poradzić, choć trzeba posiadać pewną wiedzę dotyczącą głównie elektryki samochodowej oraz pewne zdolności mechanika) lub zleciłeś montaż specjalistycznemu zakładowi i zastanawiasz się czy możesz już zapinać przyczepkę i wyjeżdżać na ulicę?

Otóż jeszcze nie.

Jak zarejestrować hak holowniczy po montażu?

Aby zgodnie z przepisami holować przyczepę lub wozić rowery na bagażniku musisz jeszcze zarejestrować swój hak holowniczy, czyli uzyskać odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym samochodu.

Wymagania dotyczące rejestracji haka holowniczego.

Aby zarejestrować hak należy:

 1. poprawnie zamontować go w samochodzie
 2. dokonać badania technicznego w uprawnionej Stacji Kontroli Pojazdów – uzyskasz zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym (opłata 35 zł)
  Jak zarejestrować hak holowniczy po montażu
 3. udać się do odpowiedniego Wydziału Komunikacji z następującymi dokumentami:
  1. dowód rejestracyjny samochodu
  2. zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym
  3. karta pojazdu, jeśli była wydana
 4. polecamy zabrać ze sobą również (do wglądu) dowód osobisty lub pisemnie pełnomocnictwo oraz dowód osobisty pełnomocnika, w przypadku reprezentowania właściciela samochodu przez inną osobę.

Sukces: hak holowniczy wbity do dowodu!

Jeśli nasz wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony uzyskamy odpowiedni wpis w dowodzie rejestracyjnym naszego samochodu. Tak to wygląda:

hak wbity do dowodu rejestracyjnego

Pojawiają się problemy z legalizacją haka holowniczego?

Jeżeli urząd będzie miał jakieś zastrzeżenia będziesz musiał usunąć ewentualne powody odmowy i ponownie przejść badanie techniczne haka oraz złożyć wniosek.

Niestety czasami zdarzają się problemy z zarejestrowaniem haka. Pojawiają się one wtedy, jeśli nie posiada on tabliczki znamionowej lub jest ona nieczytelna.

tabliczka-znamionowa

Brak podstawowych informacji o haku spowoduje odmowę wystawienia przez diagnostę pozytywnej opinii badania technicznego. Wiąże się to z odrzuceniem wniosku o wpis haka do dowodu rejestracyjnego pojazdu . Dlatego warto kupić hak sprawdzonego producenta dostępny w profesjonalnym sklepie.

Po uzyskaniu odpowiedniego wpisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu możemy spokojnie holować przyczepę i przewozić bagażnik rowerowy bez obaw poruszając się po drogach Polski oraz Europy.

Jeśli masz jakieś pytanie, zadaj je w komentarzu. Chętnie pomogę.