Moduł haka dedykowany czy uniwersalny - co wybrać? | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Moduł haka dedykowany czy uniwersalny – co wybrać?

Moduł haka dedykowany czy uniwersalny – co wybrać?

Kupując hak holowniczy należy również dokupić odpowiednią wiązkę elektryczną, która zapewni nam poprawne działanie oświetlenia przyczepy oraz bezkonfliktową współpracę wiązki elektrycznej z komputerem naszego samochodu. Na rynku do wyboru mamy różnego rodzaju wiązki: uniwersalne, dedykowane, z modułem. W innym artykule rozważyłem temat wyboru wiązki posiadającej moduł, w obecnym pragnę rozwiać Wasze wątpliwości związane z wyborem między wiązką uniwersalną a dedykowaną. Moduł haka dedykowany czy uniwersalny – co wybrać?

Moduł haka dedykowany czy uniwersalny – co wybrać?

W pierwszej kolejności chciałbym przedstawić sytuację wiązek uniwersalnych.

Wiązka uniwersalna zapewni zasilanie holowanej przyczepie, czy bagażnikowi na rowery z własną tablicą świetlną. Wiązki uniwersalne wymagają odszukania odpowiedniego przewodu oraz dolutowania się do instalacji oświetlenia tyłu samochodu.

Wiązki uniwersalne są bardzo dobrym rozwiązaniem, na pewno są tańsze niż wiązki do haków dedykowane. Jeżeli dobry elektryk solidnie oraz poprawnie zamontuje nam wiązkę w samochodzie będzie ona bardzo dobrze spełniła swoją rolę przez lata użytkowania.

Teraz trochę o wiązkach dedykowanych

Takie wiązki są identyczne z oryginalnymi, przewidzianymi do montażu przez producenta samochodu. Instalowane są one za pomocą odpowiednich złączek w przygotowane przez producenta gniazdo, znajdujące się w bagażniku samochodu. Wiązki dedykowane również lepiej współpracują z elektryką samochodu (czasem trzeba je aktywować), dzięki temu mamy aktywny np.: system stabilizacji toru jazdy z przyczepą. Ważną kwestią wyboru wiązki dedykowanej jest gwarancja samochodu. Niektórzy producenci wymagają wiązki dedykowanej, aby zachować gwarancję na samochód.

Decyzja należy do nas, jednak wiązki dedykowane haka są pewniejsze w samym montażu oraz w użytkowaniu. Są również droższe, ale inwestycja w jakość połączoną z niezawodnością może się opłacać.

Pełny asortyment wiązek uniwersalnych oraz dedykowanych, jak również fachowe doradztwo w kwestii najlepszego doboru wiązki znajdziesz w naszej firmie.