Haki holownicze

Najważniejsze dokumenty techniczne definiują haki holownicze jako “mechaniczne urządzenia sprzęgające zespoły pojazdów”, najczęściej przeznaczone do samochodów osobowych i dostawczych. W Polsce mamy kilku naprawdę dobrych producentów haków holowniczych, czego dowodem są duże sukcesy w sprzedaży zagranicznej. Marka haków holowniczych spełniająca często wyższe wymagania rynków Europy zachodniej to dowód wysokiej jakości. Najlepszym zapewnieniem wysokiej jakości haków holowniczych są uzyskane homologacje europejskie wg Regulaminu 55 EKG ONZ (ECE) lub wg Dyrektywy UE 94/20 (EC). Nasze haki holownicze zdobyły uznanie tysięcy kierowców, mechaników, salonów Aso, a także wielu odbiorców z całej Europy.

Hak holowniczy

W ofercie firmy MARTEC są haki holownicze wszystkich uznanych producentów polskich i zagranicznych. Mamy także dobre kontakty z tymi fabrykami, z którymi regularnie nie współpracujemy. Jest to szczególnie przydatne w sytuacji, ktoś posiada samochód z zamontowanym hakiem holowniczym, ale bez kuli, czyli końcówki. Jeśli jest to kula wypinana praktycznie niemożliwe jest jest dorobienie gdzieś indziej. Wtedy trzeba się kontaktować z faktycznych producentem haka i kuli. Dla nas to proste.

Haki holownicze Westfalia

Niemiecki producent haków holowniczych klasy Premium. Westfalia szczyci się wynalezieniem pierwszego zaczepu kulowego i patentu na takie złącze, wobec czego jest też niejako wynalazcą haka holowniczego. Ten genialny pomysł stworzył fundamenty, na których opiera się sukces Westfalii trwający już prawie 100 lat. Poprawnie dobrany hak holowniczy Westfalia nie ma prawa nie pasować, montaż takiego haka przebiega szybko i sprawnie. Genialna jakość haków zgodna z zasadą niemieckiej precyzji i dbałości o szczegóły. Westfalia bardzo blisko współpracuje z producentami samochodów i duża część produkcji haków i wiązek dedykowanych trafia na rynek OE. Oficjalna strona internetowa producenta znajduje się tutaj.

Haki holownicze Auto-Hak

Autohak Słupsk to największy i najlepszy polski producent haków holowniczych. Tu nie ma ma kompromisów, firma od początku istnienia koncentruje swe wysiłki na hakach holowniczych, szerokiej ofercie i świetnej jakości. Fenomenem jest fakt, że jako jedyny polski producent posiada homologacje europejskie na wszystkie produkowane haki, co jest potężną inwestycją i dowodem na to, że Zarząd firmy wie, co robi. Haki ze Słupska to grubo ponad 1000 różnych modeli do samochodów osobowych i dostawczych. Praktycznie każdy hak holowniczy możesz zamówić w wersji z kulą odkręcaną (typu łabędzie szyja lub odkuwka) lub wypinaną. Wypinane systemy są dwa: tani, poziomo wypinany hak Automat i droższy, ale za to bardziej zaawansowany i wygodny w użyciu – hak z pionową kulą ACS oznaczony jako Vertical. Każdy wybór będzie udany, bo Auto-Hak to najwyższa półka haków holowniczych. Oficjalna strona internetowa jest tutaj.

Haki holownicze Steinhof

Polski producent haków holowniczych z Tarnowa, czyli z tego samego miasta, gdzie siedzibę ma nasza firma. Bliskość obu firm owocuje bardzo dobrą współpracą, dzięki czemu jesteśmy najlepszym dystrybutorem haków Steinhof w Polsce. Haki holownicze Steinhof słyną z precyzji wykonania i bardzo dobrej jakości. Malowane są proszkowo z użyciem specjalnej farby stworzonej dla potrzeb motoryzacji. Możesz zamówić hak Steinhof z kulą odkręcaną (klasyczny swan neck lub kula kuta) lub wypinaną poziomo ACS (W6) lub pionowo (W5). Na szczególną uwagę zasługuje system haka W5, gdyż po wypięciu kuli prawie nic nie widać a gniazdo elektryczne na ruchomym uchwycie można schować pod zderzak. W przypadku nowych, pięknych samochodów wpływ na estetykę jest niebagatelny.

Haki holownicze Brink

Ucieszyliśmy się z informacji, że haki holownicze Brink znowu będą pod marką Brink a nie Thule. Thule to raczej bagażniki, natomiast z hakami holowniczymi od niepamiętnych czasów związana była marka Brink. Główna fabryka haków Brink znajduje się w Holandii. Brink to ponad dwa tysiące modeli haków holowniczych i dedykowanych wiązek elektrycznych, każdego roku liczba ta rośnie o kolejnych dwieście nowych. Linie produkcyjne w fabryce Brinka są elastyczne i w wysokim stopniu zautomatyzowane. Współpraca z niemal wszystkimi producentami samochodów pozwala na uruchomienie produkcji haków holowniczych krótko po wprowadzeniu nowego auta na rynek. Dla firmy Brink najważniejsza jest “jakość” a nie “jakoś”, dlatego wybierając hak holowniczy marki Brink masz gwarancję trwałości, wytrzymałości, bezpieczeństwa i niezawodności.

Haki holownicze Starc

Marka haków holowniczych Starc została stworzona przez firmę Westfalia w celu dotarcia do klientów o większych wymaganiach cenowych, czy inaczej mówiąc, do klientów poszukujących solidnego haka holowniczego jednak zależy im na niższej cenie, to właśnie hak Starc jest tutaj dobrym rozwiązaniem. Oferta haków Starc jest stale rozszerzana, aktualnie dotyczy ona kilkudziesięciu najpopularniejszych modeli haków holowniczych. Doskonałe są też wiązki elektryczne z modułem sygnowane logo Starc, naprawdę budzące zaufanie uniwersalne zestawy elektryczne, które są świetną alternatywą do droższych wiązek haka dedykowanych.

Kule do haków holowniczych

Jesteśmy oficjalnym partnerem belgijskiego producenta kul kutych ILS (International Lashing Systems), zaopatrujemy w nie hurtownie motoryzacyjne i producentów haków holowniczych. Najpopularniejszą kulą holowniczą jest kula flanszowa, odkuwka na 2-otwory typu “long reach”, rozstaw otworów M16 x 90mm, o uciągu 3500 kg i największym na rynku nacisku pionowym S=350 kg. Reprezentujesz producenta haków, przyczep, lawet,  hurtownię lub sklep motoryzacyjny? Napisz do nasz sprawdź naszą specjalną ofertę hurtową!

Części hamulcowe

Dobre klocki hamulcowe

Wszyscy wiemy, że klocki to takie części hamulcowe, które są jednym z ważniejszych elementów samochodu bezpośrednio odpowiedzialnym za bezpieczeństwo na drodze. To wie każdy kierowca. Zależnie od zastosowań i potrzeb znajdziesz u nas klocki markowe jak i solidne zamienniki. Znane marki takie jak ATE, TRW, BOSCH, DELPHI, SIEGER, STEINHOF warte są swojej ceny i można je bez obaw montować w każdym samochodzie osobowym i dostawczym. Jakość klocków hamulcowych gwarantują homologacje europejskie ECE-R90.

Dobre tarcze hamulcowe

Hamowanie nie byłoby możliwe, gdyby nie drugi bardzo ważny element układu, czyli tarcza hamulcowa. To ona przyjmuje na siebie masę ciepła wydzielanego podczas tarcia z klockami hamulcowymi, a potem ją oddaje zamieniając energię kinetyczną w cieplną. Wysoka jakość odlewów stosowanych do produkcji tarcz hamulcowych ma kluczowe znaczenie. Jeśli dodamy do tego precyzyjną obróbkę za pomocą maszyn sterowanych numerycznie CNC to mamy doskonałe efekty w postaci niezawodnych tarcz. Nasze sprawdzone tarcze hamulcowe to: SIEGER, ROTINGER, MIKODA, DELPHI, TRW, ATE, BOSCH dostępne w wersji gładkiej i o podwyższonych parametrach, czyli tuningowanej.

Części hamulcowe

Zawsze, gdy w Twoim samochodzie pojawi się potrzeba wymiany klocków czy tarcz hamulcowych postaw na sprawdzone części od sprawdzonego dostawcy. MARTEC od lat dostarcza nowe elementy układu hamulcowego kierowcom w całej Polsce i nie tylko. Z dumą dbamy o każdy detal, począwszy od dokładnej weryfikacji z pomocą bazy Tec-Doc aż do szybkiej i bezpiecznej dostawy części do naszych klientów.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo i zaufaj specjalistom – znajdziesz u nas wszystkie części hamulcowe!

Wiązki do haków

Montując haki holownicze niezbędna są także wiązki do haków, która zapewni przeniesienie energii elektrycznej do gniazda, gdzie wpinamy wtyczkę przyczepy lub bagażnika na rowery. Wiązka haka, czyli zestaw elektryczny haka, składa się między innymi z wiązki przewodów, gniazda elektrycznego, niekiedy modułu elektronicznego i zestawu montażowego. Ze względu na stopień skomplikowania instalacji elektrycznych w nowych samochodach zastosowanie modułu staje się standardem.

Wiązki do haków holowniczych


7-biegunowe wiązki haka

Standard 7-biegunowy, czyli 7-pin, to podstawowy system spotykany w wiązkach do haków, przeznaczony do lekkich przyczep towarowych do 750 kg bez światła cofania. W Polsce ten system jest wciąż najpopularniejszy, w przeciwieństwie do krajów Europy zachodniej, gdzie prym wiodą rozwiązania 13-biegunowe, oferujące znacznie więcej możliwości.


13-biegunowe wiązki haka

Oprócz podstawowych 7 świateł (jak to ma miejsce w systemie 7-pin) wiązki 13-pinowe dodatkowo przekazują sygnały do świateł cofania oraz zapewniają dodatkowe funkcje takie jakie jak stały plus oraz ładowanie akumulatora przyczepy (dotyczy przyczep kempingowych). Stojąc przez wyborem wiązki do haka warto zainwestować w 13-pin, dzięki temu mamy pewność, że nic nas nie zaskoczy.


Dedykowane wiązki do haków

Najlepszym dla samochodu rozwiązaniem jest montaż haka holowniczego z wiązką dedykowaną, czyli przeznaczoną do konkretnego modelu auta, identyczną jak wiązka oryginalna dostępna w salonach ASO. Montaż dedykowanego zestawu elektrycznego gwarantuje, że wszystkie nowoczesne, elektroniczne funkcje samochodu (takie jak ESP, TSP, PDC) będzie pracowały prawidłowo. Niewielu posiadaczy nowych aut zdaje sobie sprawę, że podczas holowania przyczepy, dzięki dedykowanemu modułowi haka, zmienia się zachowanie i charakterystyka pracy systemów bezpieczeństwa.

Instalacja takiej wiązki jest bardzo szybka i bezpieczna, oryginalne konektory (przewody zakończone wtyczkami) pozwalają na wygodny montaż. Niektóre wystarczy wpiąć do magistrali Can Bus. Dlatego dedykowane wiązki do haków są rekomendowane przez producentów samochodów i profesjonalistów z dziedziny haków holowniczych.


Uniwersalne wiązki do haków

Bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy na niższym koszcie zakupu elektryki do haka. Poprawnie i solidnie wykonany montaż gwarantuje bezawaryjne działanie, ale nie bez znaczenia jest też jakość samej wiązki. Przewody muszą być odpowiedniej grubości zgodnej z wymaganiami przemysłu motoryzacyjnego. Szybkozłączki bezpośrednio odpowiadają za jakość połączeń elektrycznych, więc jeśli nie będziemy przewodów lutować, należy zwrócić na nie uwagę. Gniazdo przyczepy powinno być wykonane z dobrego tworzywa i posiadać uszczelkę. Uszczelki gniazda powinny być wykonane z olejoodpornej gumy lub pvc. Podstawowa wiązka 7-biegunowa Martec UNI7 spełnia wszystkie te wymagania. Inne wiązki uniwersalne zwykłe to UNI13 (13-pin) w wersji z 8 lub 12 przewodami i niezwykle szeroka oferta wiązek uniwersalnych z modułem.


Wiązki do haków z modułem elektronicznym

Moduł haka jest wymagany prawie zawsze, gdy mamy do czynienia z nowszym samochodem. Stopień skomplikowania nowoczesnych instalacji elektrycznych a w sumie już elektronicznych jest niesamowity. Pamiętaj, że moduł do haka będzie potrzebny zawsze Twój samochód posiada:
– magistralę CAN Bus
– system kontroli sprawności oświetlenia Check-Control
– ma żarówki jednowłóknowe ze zmiennym współczynnikiem wypełnienia
– czujniki parkowania a Ty chcesz, aby moduł haka sterował ich pracą (wyłączał je na czas holowania)


Zaufaj profesjonalistom z firmy MARTEC, skontaktuj się z nami a zaproponujemy Ci rozwiązanie optymalne dla Twojego samochodu. Zawsze możesz liczyć na naszą pomoc!

Bagażniki na rowery


Bagażniki samochodowe i przyczepy

Jeżeli potrzebujesz zwiększyć możliwości transportowe swojego samochodu to zastanów się, czy dobrym rozwiązaniem nie będą bagażniki samochodowe i przyczepy. Znajdziesz u nas:

Platformy rowerowe

Bagażniki na rowery montowane na haku holowniczym to najlepszy sposób na transport rowerów. Możesz wybrać bagażnik na 2, 3 lub 4 rowery. Znajdziesz u nas produkty takie jak:
PERUZZO – Włochy, modele Siena, Parma, Como, Arezzo
WESTFALIA – Niemcy, flagowa platforma to model BC60
Menabo – Włochy, modele Race, Winny, Wizard
THULE – Szwecja, wszystkie modele
AMOS – Polska, modele nożycowy, weekend, platforma

Bagażniki dachowe i uchwyty

Bagażnik dachowy zwany też bazowym jest niezbędną bazą do zamontowania uchwytów na rowery, boxa lub innych akcesoriów na dachu samochodu. Jeśli posiadasz fabryczne relingi to sprawa jest uproszczona, jednak być może na dachu masz tylko punkty montażowe i stopy bagażnika muszą być poprawnie dopasowane. Zostaw to nam, doradzimy!

Boxy dachowe

Dzięki boxowi na dach łatwo powiększyć przestrzeń bagażową. Boxy różnią się między sobą nośnością i pojemnością. Planujesz przewozić narty? Wybierz box nieco dłuższy od najdłuższych nart. Chcesz przewozić zakupy, walizki, wózek dla dziecka czy sprzęt sportowy? Wtedy możesz wybrać box krótszy i szerszy.


 

Turbosprężarki

Prawie wszystkie samochody z silnikami wysokoprężnymi produkowane w Europie czy Japonii są wyposażone w turbosprężarki. Również silniki benzynowe są coraz częściej obdarzone turbosprężarką w celu zwiększenia wydajności.

Profesjonalna regeneracja turbin

Nasze turbosprężarki są regenerowane w oparciu o najwyższe standardy przy wykorzystaniu najnowocześniejszych procesów i maszyn, spełniając tym samym najwyższe wymagania. Precyzyjna kontrola całego cyklu regeneracji opartej na oryginalnych podzespołach gwarantuje trwałą i niezawodną pracę nawet w ekstremalnych warunkach. Tak naprawiona turbosprężarka, wg technologii producenta, ma identyczne parametry jak część nowa i dajemy na nią gwarancję jakości.

Turbosprężarki

Możesz nam zlecić naprawę swojej turbiny w bardzo wygodny sposób: nasz kurier odbierze zepsutą turbinę a po naprawie, odeślemy ją w doskonałym stanie, w rzeczywistości będzie jak nowa z fabryki. Koszty wysyłki w Polsce są po naszej stronie. Wysyłamy również za granicę do wszystkich krajów UE. Skontaktuj się z nami a szybko rozwiążemy Twój problem z turbosprężarką, byś znowu “miał tę moc”!