Przyczepa samochodowa bez dokumentów i OC | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Przyczepa samochodowa bez dokumentów i OC

Przyczepa samochodowa bez dokumentów i OC

Pracujesz w branży budowlanej i przyda Ci się przyczepa, dzięki której będziesz mógł przewieźć materiały lub narzędzia budowlane lub tylko czasami potrzebujesz przetransportować większą gabarytowo rzecz na przyczepie samochodowej musisz spełnić pewne warunki, aby zgodnie z prawem oraz normami bezpieczeństwa holować swoim samochodem przyczepę. Przyczepa samochodowa bez dokumentów i OC – jakie za to grożą sankcje?

Rejestracja przyczepy samochodowej.

Po zakupie przyczepy należy ją zarejestrować. Przyczepa musi przejść przegląd techniczny.  W dniu rejestracji  należy wykupić obowiązkowe  ubezpieczenie OC. Są to niezbędne wymagania, aby zgodnie z prawem poruszać się z przyczepą po drogach.

Przyczepa samochodowa bez dokumentów i OC.

Co jeśli przyczepa nie ma OC?

OC przyczepy obowiązuje dla przyczepy stojącej, odłączonej od pojazdu, w przypadku holowania przyczepy samochodem obowiązuje OC samochodu, jednak nie zwalnia nas to z konieczności wykupienia OC przyczepy, gdyż jest ono obowiązkowe. Brak ważnego ubezpieczenia skutkuje zabraniem dowodu rejestracyjnego i końcem jazdy z przyczepą. Ponadto za brak ważnego OC grożą kary. W 2016 roku wynoszą one:

za okres pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym:

  • do 3 dni – 20% pełnej opłaty karnej, 120 zł
  • 4 do 14 dni – 50% pełnej opłaty karnej, 310 zł
  • powyżej 14 dni – 100% opłaty karnej; 620 zł

Jeśli nie wpłacisz kary dobrowolnie, może być ona w konsekwencji ściągana zgodnie z procedurami administracyjnymi -tj. przez urząd skarbowy na drodze postępowania egzekucyjnego.

Ponadto brak ubezpieczenia OC w przypadku wypadku powoduje wypłatę rekompensaty z Twojej kieszeni.

OC przyczepy

Dlatego warto mieć ważną polisę na przyczepę, gdyż nie jest to kwota wygórowana, a gwarantuje nam bezpieczeństwo finansowe oraz pozwoli uniknąć kłopotów.

Co jeśli nie zrobisz badań technicznych przyczepy?

badanie techniczne przyczepy

Badanie techniczne wymagane jest, aby móc zarejestrować przyczepę.  W przypadku przyczep do 750 kg wystarczy przejść jednorazowy przegląd, który obowiązuje bezterminowo. W przypadku przyczep cięższych (od 750 kg) przegląd należy zrobić przed rejestracją a następnie przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, kolejno przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku.

Jeśli brak ważnego badania technicznego zostanie stwierdzony podczas kontroli drogowej, policja ma obowiązek zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu i wystawić pozwolenie czasowe na poruszanie się po drogach na okres 7 dni – jest to czas na przeprowadzenie obowiązkowego przeglądu. Funkcjonariusz może również wystawić mandat opiewający na kwotę od 20 do 500 zł, ale wyłącznie właścicielowi pojazdu. Decyzja o nałożeniu kary pieniężnej zależy od policjanta i zdarza się raczej rzadko. Po wykonaniu badania technicznego kierowca otrzymuje zaświadczenie, które pozwala poruszać się po drogach przez 30 dni bez dowodu rejestracyjnego – do czasu jego odzyskania w odpowiednim urzędzie.

Policjant może skierować Cię na badanie techniczne w razie uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska.

Podsumowując brak badania technicznego lub jego negatywy wynik spowoduje odmowę urzędu w sprawie zarejestrowania przyczepy oraz brak dopuszczenia pojazdu do ruchu.

Ważną kwestią jest brak możliwości wypłaty odszkodowania z zakładu ubezpieczeń w przypadku nie posiadania przez pojazd ważnego badania technicznego.

Konieczność zrobienia badania technicznego oraz ubezpieczenia pojazdu również przyczepy jest gwarancją bezpiecznego oraz spokojnego użytkowania.