Rekordziści ciężaru w kategorii haki holownicze. | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Rekordziści ciężaru w kategorii haki holownicze.

Rekordziści ciężaru w kategorii haki holownicze.

W poprzednich artykułach znaleźć możesz informacje dotyczące rodzajów oraz budowy haków holowniczych. Wynika z nich inny ich aspekt, a mianowicie ciężar haka holowniczego. Od stopnia rozbudowania konstrukcji haka holowniczego oraz wielkości jego części składowych wynika jego waga. Jakie są najlżejsze, a jakie najcięższe haki holownicze?

Waga piórkowa a haki holownicze…

Najlżejszymi hakami holowniczymi są modele montowane w lekkich samochodach, chociaż nie zawsze. Gdy auto ma ułatwiony montaż dzięki odpowiedniej konstrukcji nadwozia wystarczy lekki i niewielki hak. Nie zawsze jego parametry dorównują bardziej masywnym, lecz często są wystarczające do pociągnięcia przyczepy nawet o masie 1600 kg.

Hakami których waga niewiele wykracza ponad 10 kg są modele do samochodów Fiat Uno, FSO Polonez, Nissan Pathfinder, Skoda Felicja, Suzuki Alto. Już poniżej 10 kg schodzą modele do aut takich jak Jeep Commander, Saab 9-5, Peugeot 106 i naszego polskiego Malucha. Rekordzistami są haki do Range Rover Sport oraz Volkswagen Amarok (tylko 6 kg).

Hak800px

Waga ciężka…

Najcięższe haki holownicze wykraczają swym ciężarem ponad 30 kg, niektóre nawet ocierają się o 40 kg. Są to modele do Mercedesa M- Class, Toyota Hilux, Lexus RX 350 / 450 h. Również ponad 30 kg wykraczają modele do Ford Ranger, Iveco Daily, Mercedes GL.

Waga haków holowniczych może być różna u różnych producentów na przykład hak do Toyoty Hilux Auto Haka Słupsk waży 38 kg a firmy Steinhof 27 kg. Podobnie sprawa ma się z Iveco Deily – waga różni się o około 10 kg. Natomiast hak do Toyoty Avensis Westfalii jest dużo cięższy niż model do tego samego samochodu z firmy Auto Hak Słupsk.

Pozostałe haki mieszczą się mniej więcej pomiędzy 10 a 30 kg. Rozbieżność jest dość duża.Wszystko zależy od sposobu montażu haka. Lżejsze modele nie stanowią obciążenia dla samochodu, a już 40 kg to dodatkowy pasażer. Ale czy zamontujesz lekki hak o mniejszym uciągu czy olbrzyma z dużymi parametrami najważniejsza jest jego funkcjonalność oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania. Nad tym czuwają inżynierowie projektujący haki holownicze odpowiednio dostosowując jego budowę.

Jaki hak do Twojego auta – sprawdź różnych producentów dostępnych również w naszym sklepie i wybierz najbardziej odpowiedni dla Ciebie model.