Sportowe klocki hamulcowe - co warto wiedzieć ? | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Sportowe klocki hamulcowe – co warto wiedzieć ?

Sportowe klocki hamulcowe – co warto wiedzieć ?

Sportowe klocki hamulcowe to bodaj najtańszy element podczas modyfikacji układu hamulcowego jednakże nadal bardzo ważny.
Dziś przyjrzymy się bliżej serii klocków o charakterze sportowym i odpowiemy sobie na pytanie, co warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę czym kierować się przy wyborze sportowych klocków hamulcowych ?

Jakie firmy brać pod uwagę ?

Firm zajmujących się produkcją i sprzedażą sportowych klocków hamulcowych na naszym rynku nie brakuje. Oferta jest dość bogata zarówno w ofercie klocków importowanych jak i tych produkowanych w naszym kraju. Producenci prześcigują się często w nowych pomysłach i technologiach produkcyjnych tak aby ich produkt spełniał idealnie role jaka zostaje mu powierzona w naszym aucie. Tym bardziej gdy owe klocki mają być eksploatowane w sposób bardziej intensywny 😉
Jednym z takich rodzimych producentów który wprowadza swoje klocki z serii RS300 do produkcji jest firma Steinhof. Test wspomnianych klocków mogliście ujrzeć w programie 101 napraw na TVN Turbo (link poniżej).
Wynik testu jest dość zaskakujący, co oczywiście upewnia nas w przekonaniu, że do wyboru takich klocków trzeba podejść naprawdę na poważnie.

TEST KLOCKÓW STEINHOF RS300 – TVN TURBO

Sportowe klocki hamulcowe – co warto wiedzieć ?

Sportowe klocki hamulcowe mają za zadanie współpracować z układem hamulcowym i bezpiecznie zatrzymać auto. Dokładnie tak samo jak standardowe klocki hamulcowe montowane seryjnie. Różnica jedynie polega na intensywności ich pracy, wytrzymałości a także różnicy na etapie produkcji. Czy warto zatem przepłacać, skoro spełniają tę samą rolę?

Wszystko zależy od nas samych, to w tym miejscu musimy zadać sobie pytanie – do czego tak naprawdę użytkujemy auto i w jakim stopniu jest ono usportowione. Wiadomo, że jeśli już rozglądamy się za takimi klockami, bądź też modyfikujemy swój układ hamulcowy to w jakimś stopniu mamy zacięcie i ambicje sportowe a nasze auto raczej nie jest busem do rozwożenia ciepłych bułek 😉

sportowe klocki hamulcowe

Skoro zdecydowaliśmy się już na sportowe klocki hamulcowe do swojego auta to warto wspomnieć, że wyczynowe klocki hamulcowe stosowane w motosporcie kompletnie nie nadają się do ruchu ulicznego. Wymagają one wcześniejszego rozgrzania, co w warunkach codziennego użytkowania może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego. Możemy w takim przypadku prędzej zatrzymać się na czyimś zderzaku niż w założonej bezpiecznej odległości. Na szczęście producenci wyczynowych klocków nie zapomnieli o zwykłych użytkownikach ruchu drogowego. Napotkać możemy szeroką gamę sportowych klocków dostosowanych do naszych potrzeb, intensywności użytkowania i charakterystyki pracy.

Dostępne na rynku zwykłe klocki hamulcowe do naszych aut użytkowanych na co dzień mają w miarę wyrównany współczynnik tarcia na poziomie 0,2-0,3 i pracują skutecznie przeważnie w temperaturze nie przekraczającej 200°C. Natomiast sportowe klocki hamulcowe dostępne do aut cywilnych posiadają dużo wyższy współczynnik tarcia w przedziale 0,42 do 0,55 – który zapewnia większą siłę hamowania, a także pozwoli na szybszą reakcje po wciśnięciu pedału hamulca. Takie klocki pracują w dużo wyższych temperaturach.

W zależności od modelu klocka zakres temperatury jego skutecznej pracy waha się w przedziale od 400°C do 750°C. Zaś w wyczynowych klockach dopuszczonych do aut cywilnych sięga aż 900°C.
Decydując się na sportowe klocki hamulcowe musimy wiedzieć, że im większa wytrzymałość na ścieranie i wyższa temperatura pracy, tym większa odporność na przegrzanie się klocka. W takim wypadku mniejsze też prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. fadingu.

sportowe klocki hamulcowe

Kiedy wymienić klocki na sportowe ?

Jeśli pytamy kiedy to mamy na myśli w jakim przypadku. Jeśli użytkujemy auto bardziej intensywnie niż własny pilot od telewizora to już wtedy powinniśmy się zastanowić nad wymianą. Tym bardziej jeśli my bądź nasze auto ma charakter sportowy, lub jest przez nas usportowione to nie powinniśmy się wiele zastanawiać.
Nawet jeśli nasze auto przeszło tuning wizualny a tor widziało tylko na broszurach to i tak warto przemyśleć taki zakup. Dlaczego ?
Sportowe klocki hamulcowe, często te wyższej jakości i dobrze dobrane do naszego układu hamulcowego będą znacznie mniej pyliły niż klocki seryjne. W porównaniu do sportowych, zwykłe klocki zawierają dużo więcej metali w okładzinie ciernej. To właśnie żelazo i węgiel zawarty w klockach daje ten pył . To on odpowiedzialny jest za ten koszmarny brud na naszych pięknych i czystych felgach.

Warto kupić sportowe klocki ?

Czy warto ? Przede wszystkim podkreślmy, iż w powyżej wymienionych przypadkach montaż takowych klocków daje nam dość sporo korzyści. Poprawia się skuteczność hamowania, zwiększa sprawność hamulca w różnych warunkach temperaturowych, co przy agresywnej sportowej jeździe jest kluczowym czynnikiem do bezpiecznie wykonanych manewrów. Dodatkowo wizualnie poprawia estetykę naszych felg pomimo ich intensywnej pracy więc… Czy warto ? Na to pytanie chyba powinniście odpowiedzieć już sobie sami 😉

Zapraszam do dyskusji poniżej artykułu, może uda Wam się odpowiedzieć na pozostawione przeze mnie pytanie…