Sportowe tarcze tuningowe - czy warto ? | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Sportowe tarcze tuningowe – czy warto ?

Sportowe tarcze tuningowe – czy warto ?

Na kompletny układ hamulcowy składa się wiele ważnych części. Jedną z głównych i priorytetowych jest tarcza hamulcowa. Bez względu na to jaki jest rodzaj tej tarczy, zadanie jej jest tylko jedno – całkowicie wytracić prędkość i pozwolić bezpiecznie zatrzymać pojazd.
Droga hamowania zależy od wielu czynników. Jednym z nich są właśnie tarcze hamulcowe więc tu pojawia się pytanie czy warto kupić sportowe tarcze tuningowe ? Jeśli tak to po co?

Tarcze tuningowe a charakterystyka jazdy.

Wiele osób zadaje sobie pytanie “po co mi takie tarcze, skoro ja nie jeżdżę sportowo”?
Oczywiście w takim przypadku sportowe tarcze tuningowe nie są wymagane jeśli poruszamy się na co dzień z punktu A do punktu B. Auto które jest wyposażone w seryjny układ hamulcowy sprawdza się w użytkowaniu codziennym i charakterystyka jego pracy nie wymusza na nas instalowania sportowych tarcz hamulcowych. Jednakże warto tutaj dodać że tarcze modyfikowane zwane potocznie właśnie tuningowanymi różnią się dość sporo od tarcz tradycyjnych. Do różnic należy zaliczyć sposób ich obróbki, podczas której wykorzystywane są technologie numeryczne oraz techniki modyfikacyjne takie jak nawiercanie i nacinanie .

Nacięcia tarcz pomagają oczyścić okładzinę cierną z zeszkliwionej warstwy. Taka warstwa powstała na skutek pracy tarczy z okładziną, ma mniejszy współczynnik tarcia co przekłada się na spadek skuteczności hamulców. Kolejna korzyść wynikająca z nacięcia tarczy to zniwelowanie efektu tzw. fadingu – czyli stopniowego zanikania hamulca (z ang. fade – zanikać).

Kolejną metodą modyfikacji tarcz wspomnianą powyżej jest ich nawiercenie, co polepsza wydajność tarcz na dłuższym dystansie hamowania. Jest bardziej skuteczniejsze przy wymianie ciepła powstałego podczas tarcia a także pomaga odprowadzić w znacznym stopniu wodę. Takie tarcze również zmniejszają ryzyko wystąpienia wspomnianego wcześniej fadingu jednak w mniejszym stopniu niż tarcze nacinane.

sportowe tarcze tuningowe

Sportowe tarcze tuningowe – czy warto ?

Oczywiście zadając sobie takie pytanie, powinniśmy wpierw zastanowić się nad przeznaczeniem naszego samochodu. Jeśli wozimy nim dzieci do szkoły, jeździmy na działkę bądź na codzienne zakupy a do sportowej charakterystyki jazdy nam daleko to chyba gra nie warta świeczki. No chyba że ma to po prostu ładnie wyglądać 😉
Natomiast jeżeli zależy Wam nie tylko na wizualnym aspekcie waszego hamulca, lubicie szybszą jazdę i macie “ciężką” nogę to jak najbardziej warto przemyśleć taki zakup. Pamiętać należy że samochód łatwo się rozpędza jednak na zatrzymanie go potrzebujemy więcej sprzyjających czynników niż ta przyspieszająca wskazówka na prędkościomierzu podczas rozpędzania.

Zdecydowałem się na zakup – co powinienem wiedzieć ?

Przejdźmy zatem do samej idei sportowych tarcz tuningowych. Tarcze te łączą w sobie funkcjonalność z wyglądem, czyli mniej więcej tak jak kobieta na szlaku górskim w wygodnych a zarazem seksownych butach 😉
Omawiane tarcze łączą w sobie precyzję wykonania z niezawodnością i bezpieczeństwem hamowania w każdych warunkach. Co przekłada się oczywiście na komfort psychiczny podróżowania i bezpieczeństwo wszystkich podróżujących.

Przed zakupem warto dowiedzieć się jakie dokładnie tarcze potrzebujemy do swojego modelu samochodu. Jeśli zwiększamy znacząco moc seryjną swojego samochodu warto rozważyć zwiększenie rozmiaru tarczy na większą niż montowana seryjnie. Jednakże wiąże się to ze sporymi dodatkowymi kosztami i tyczy się raczej aut mocno modyfikowanych. Jeśli zdecydujecie się już na zakup tarcz tuningowych zaczerpnijcie wiedzy u fachowców. Dowiedzcie się jak dobrać je do swojego auta, bądź też zdajcie się na fachową wiedzę w sprawdzonych i autoryzowanych sklepach sprzedaży – jak choćby firma Martec 🙂

sportowe tarcze tuningowe brembo martec tarnow

Podsumowując – czyli jednak warto  ?!

Posiadając sportowe ambicje za kierownicą oczywiście idące w parze z umiejętnościami warto zastanowić się nad zakupem takich tarcz. Tym bardziej jeśli nasze auto posiada sporą dawkę koni mechanicznych pod maską bądź jeśli zamierzacie tych właśnie koni swojemu autu dodatkowo dostarczyć choćby poprzez tuning mechaniczny który wkrótce również opiszemy.

Warto przy decyzji o wymianie tarcz na tarcze hamulcowe tuningowe przeglądnąć cały układ hamulcowy ze szczególnym zwróceniem uwagi na stan przewodów elastycznych, zacisków i ich prowadników. Tylko rzetelne i rozsądne podejście do tematu da nam atrakcyjny efekt wizualny i znaczne polepszenie parametrów hamowania.
Jeśli zainteresował Was ten temat, macie jakieś pytania, chcielibyście dowiedzieć się więcej o tuningu ? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach poniżej artykułu.