(Polski) Czym się różnią wiązki do haków 7- i 13-biegunowe? | MARTEC: Supplier of towbars - towballs - bike carriers

Blog firmowy MARTEC

(Polski) Czym się różnią wiązki do haków 7- i 13-biegunowe?

(Polski) Czym się różnią wiązki do haków 7- i 13-biegunowe?

Aby zgodnie z przepisami ruchu drogowego oraz bezpiecznie holować przyczepę trzeba jej zapewnić właściwe oświetlenie. Wiąże się to z koniecznością dokupienia do haka holowniczego wiązki elektrycznej. Rynek wiązek elektrycznych posiada bardzo bogatą ofertę. Do wyboru mamy wiązki 7 oraz 13-pinowe, uniwersalne oraz dedykowane. Dobór odpowiedniej wiązki zależy od tego, co holujemy lub jaki bagażnik wozimy. Na początek zastanówmy się nad podstawowym pytaniem: czym się różnią wiązki do haków 7- i 13-biegunowe?

Czym się różnią wiązki do haków 7- i 13-biegunowe?

Możliwości holownicze samochodu są duże. Na haku możemy ciągnąc małą przyczepkę (do 750 kg) ale również kemping. Na kuli haka zamontować również można bagażnik rowerowy.  Wymaga to jednak zamontowania instalacji elektrycznej, która będzie obsługiwała światła oraz dodatkowe funkcje naszej przyczepy lub bagażnika.

Gniazdo haka holowniczego 7 biegunowe

gniazdo haka 7 biegunowe

Do obsługi lekkiej przyczepy (do 750 kg) wystarczy zestaw 7 pinowy z 7 przewodami taki jak znany Martec UNI7. Taki zestaw obsługuje podstawowe światła takie jak: stop, kierunkowskazy oraz światła pozycyjne.

Gniazdo haka holowniczego 13 biegunowe

gniazdo haka 13 biegunowe schemat

Dla obsługi światła stopu, kierunkowskazów, świateł pozycyjnych oraz światła cofania służy wiązka 13-pinowa z 8 przewodami.

Najbardziej rozbudowana wiązka 13 pinowa z 12 przewodami (zgodnie z normą jeden pin jest pusty) obsługuje światła stopu, kierunkowskazu, pozycyjne, światło cofania, ponadto ma możliwość ładowania akumulatora przyczepy kempingowej oraz przewód stałego plusa umożliwiający np. podpięcie lodówki w kempingu. Zestawy 13-pinowe umożliwiają podłączenie platformy rowerowej wyposażonej w światło cofania.

Zatem podstawowe różnice między 7-pin a 13-pin…

Jak wynika z powyższych przykładów wiązki 7-pinowe różnią się od 13-pinowych przede wszystkim liczbą przewodów oraz liczbą biegunów w gnieździe instalacji. Zezwala to na obsługę różnych pakietów elektryki naszej przyczepy lub bagażnika.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy zakupie wiązki haka?

Warto nadmienić, że dobrej jakości wiązki 7 oraz 13-pinowe charakteryzują się długością kabli ok. 2 metrów, co zapewnia wystarczającą długość w trakcie montażu. Przewody również powinny być rozdzielone na dwie wiązki umożliwiające podpięcie do obu stron w samochodzie. Również grubość kabli ma znaczenie – te lepszej jakości mają solidniejsze przewody. Dobry model wiązki elektrycznej zawiera gniazdo podłączone do kabli, zabezpieczone olejoodporną uszczelką, co ułatwia montaż, gdyż wystarczy tylko wpiąć się do instalacji samochodu. Wiązka posiadająca wszystkie te wyróżniki to warty zakupu produkt.

Ofertę dobrych wiązek elektrycznych oraz pomoc w wyborze odpowiedniej wiązki znajdziesz w profesjonalnych sklepach, także u nas. W razie pytań skontaktuj się z nami lub zostaw komentarz pod spodem. Dziękujemy!