Dlaczego kula haka holowniczego ma 50 mm? | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Dlaczego kula haka holowniczego ma 50 mm?

Dlaczego kula haka holowniczego ma 50 mm?

Nie zawsze zastanawiamy się nad wymiarem pewnych rzeczy które użytkujemy. Chociaż na naszym blogu poruszamy temat wielkości przy okazji zużycia i wymiany uszkodzonej kuli haka holowniczego nie wszyscy wiedzą jaka jest nominalna średnica kuli i dlaczego właśnie taka. Jako ciekawostkę chciałem poruszyć temat dlaczego kula haka holowniczego ma 50 mm?

Pierwszy zaczep o wymiarze 50 mm.

Patentem z roku 1934 wprowadzono do użytkowania zaczep kulowy. Zasada jego działania jest niezmienna do dnia dzisiejszego pomimo rozwoju i unowocześnień. Również średnica kuli haka holowniczego wynosi 50 mm. Wyjątkiem są haki z rynku amerykańskiego, których wielkość to:

1 7⁄8 cala (47.6 mm)
2 cale (50.8 mm)
2 5⁄16 cala (58.7 mm)

Ponieważ nas dotyczy europejska wielkość kuli haka holowniczego o amerykańskich wersjach znajdziesz więcej w temacie Amerykańskie haki holownicze.

Dlaczego kula haka ma akurat 50 mm?

Zaczep kulowy musi być odpowiednio wytrzymały, jednocześnie praktyczny i użyteczny oraz poręczny. Średnica 50 mm zdaje się być najodpowiedniejsza.  Kula jest na tyle duża, że podoła sporym obciążeniom, jednocześnie nie wymaga zbyt dużego zaczepu w celu połączenia z przyczepą lub bagażnikiem.

kula haka

Wymiar nominalny a rzeczywistość.

Rzadko zdarza się aby kula miała dokładnie 50 mm. Rozmiar ten określa norma ISO 50. W seryjnej produkcji dopuszcza się odstępstwo od tej miary stosując tolerancję wymiaru. W przypadku kuli haka holowniczego wynosi on -0,2, nawet -0,3 mm. To znaczy, że produkowane, fabrycznie nowe sztuki mogą mieć między 50 mm a 49,7 mm. W dobie techniki i maszyn CNC jest to łatwy do osiągnięcia przedział.

Wymiana zużytej kuli haka holowniczego.

Pisaliśmy już o tym, ale powtórzymy się i w tym artykule. Wszelkie przesłanki o zużyciu się zaczepu i kuli należy niezwłocznie usuwać. Dlatego jeśli kula haka ma mniej niż 49 mm podlega wymianie, aby nie narażać siebie i innych na konsekwencje niezamierzonego wypięcia się zaczepu z kuli haka.

towbar4

Trudno jest odpowiedzieć na pytanie dlaczego akurat kula haka holowniczego ma 50 mm. Dedukując oraz obserwując możemy wysnuć wnioski, że jest to najodpowiedniejszy pod względem mechanicznym oraz praktycznym wymiar. I chociaż stosuje się inne wielkości zunifikowany rozmiar dla całej Europy i innych zakątków świata pozwala na szerokie zastosowanie haka holowniczego w różnych zakątkach globu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz korzystać z tych tagów i atrybutów HTML : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>