Do czego służy moduł haka? | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Do czego służy moduł haka?

Do czego służy moduł haka?

W innym artykule rozważyliśmy kwestię, kiedy należy zamontować wiązkę z modułem, czyli jakie właściwości współczesnej elektroniki samochodowej wymagają od instalacji elektrycznej przyczepy wiązki z modułem. W niniejszym artykule zajmiemy się już samymi właściwościami modułu, czyli najkrócej mówiąc do czego służy moduł haka.

Do czego służy moduł haka?

Moduły haka występują w takich wiązkach uniwersalnych z modułem jak: Q-WHO, Q-WH1, Q-MP2S, Q-WH1R, Q-WH3S, Q-MP5S  polskiego producenta firmy QUASAR,  w wiązkach UE8001, UE8004 oraz wiązkach dedykowanych. Różnie rozbudowane wiązki zawierają w zestawie moduły o różnej specyfikacji. Warto zastosować wiązkę z modułem w każdym nowszym aucie wyprodukowanym po 2005 roku (często jest to konieczne, czasem nie), a uwarunkowane to jest tym, że taka instalacja nie obciąża elektroniki naszego samochodu. To właśnie odciążenie prądowe to podstawowe i najważniejsze zadanie modułu elektronicznego haka. Moduł zbiera impulsy z przewodów samochodowych, ale z niezależnego źródła zasilania przekazuje impulsy na oświetlenie przyczepy.

Podstawowe moduły współpracują z elektroniką samochodową w kwestii poprawności oświetlenia naszej przyczepy, czyli światła stopu, kierunkowskazu, światła pozycyjnego oraz światła cofania. Moduł taki zawiera wiązka WH1-PRO, która współpracuje z oświetleniem LED, ale niestety nie wyłącza światła przeciwmgielnego.

Doskonałe są na pewno wiązki dedykowane z modułem marki Westfalia, identyczne z zestawami oryginalnymi montowanymi na pierwszy montaż. Ciekawym i nowym rozwiązaniem są uniwersalne wiązki marki Starc dostępne zarówno w wersji z gniazdem 7- jak i 13-pinowym. Budzą duże zaufanie wsród fachowców z firmy Martec:

Wiązki do haków holowniczych

Bardziej rozbudowane wiązki z modułem współpracującym z przyczepami kempingowymi (np. Quasar model MP5S) posiadają następujące funkcje:

  • sterowanie oświetleniem przyczepy (światła stop,kierunkowskazy, światła pozycyjne, cofania, przeciwmgłowe)
  • sekwencyjne sterowanie światłem przeciwmgłowym przyczepy
  • automatyczna detekcja podłączenia przyczepy sygnalizowana diodą LED
  • automatyczne wyłączanie czujników parkowania podczas cofania z podłączoną przyczepą
  • sygnalizacja przepalonej żarówki lub przeciążenia instalacji
  • stałe zasilanie przyczepy z instalacji samochodu
  • inteligentne ładowanie akumulatora przyczepy

Myślę, że nie ma sensu w niniejszym artykule opisywać większej liczby wiązek z modułem, a powyższe przykłady ukazują nam to, że różne wiązki posiadają różne moduły, które odpowiedzialne są za odmienne funkcje. Wszystko zależy od tego, jaka przyczepę lub bagażnik będziemy podłączać do instalacji naszego samochodu.

Podsumowując ? moduł haka to przede wszystkim bezpieczeństwo, współpraca z elektroniką naszego samochodu oraz pełna obsługa oświetlenia oraz innych, dodatkowych funkcji elektryki naszej przyczepy.

Wybór odpowiedniej wiązki haka z modułem

Sam wybór odpowiedniej wiązki z modułem dostosowany do potrzeb naszego samochodu oraz instalacji elektrycznej przyczepy lub bagażnika należy skonsultować z wykwalifikowanym sprzedawcą, który udzieli nam rzetelnej oraz fachowej informacji.

Pod artykułem możecie zadawać pytania na przykład czy do Waszego samochodu będzie potrzebny moduł. Chętnie udzielę rzetelnej odpowiedzi. Można też bezpośrednio pytać obsługę sklepu MARTEC. Zapraszam.