Hak holowniczy, który nie rdzewieje? | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Hak holowniczy, który nie rdzewieje?

Hak holowniczy, który nie rdzewieje?

Każdy z nas marzy o pięknym samochodzie. Czasami jednak montujemy do naszych pojazdów haki holownicze. Jaki hak zamontować, aby po jakimś czasie nie wpływał negatywnie na wygląd naszego auta, czyli jak znaleźć hak holowniczy, który nie rdzewieje?

Hak holowniczy, który nie rdzewieje?

Jest kilka firm produkujących haki holownicze i chociaż technologia produkcji u wszystkich producentów jest zbliżona mogą one różnić się w niektórych kwestiach. W niniejszym artykule poruszymy problem zabezpieczenia antykorozyjnego haków holowniczych.

Z własnego doświadczenia wiem, jak wygląda antykorozyjna konserwacja haków holowniczych w firmie Steinhof.

hak_steinhof

Oto proces malowania haków holowniczych w skrócie:

  • Haki po spawaniu są oczyszczane z brudów za pomocą piaskowania (ziarenka piasku wyrzucane pod dużym ciśnieniem na haki holownicze zawieszone w specjalnym urządzeniu),
  • Następnie wieszane są na uchwyty taśmy transportowej i myte specjalnym płynem.
  • W dalszym ciągu haki są osuszane
  • Wędrują do komory natrysku elektrostatycznego, gdzie naelektryzowane cząsteczki proszku malarskiego nakładane są na konstrukcję haka.
  • Kolejnym etapem zabezpieczenia ochronnego przed korozją haków holowniczych jest wypalanie nałożonej na haki farby w piecu, gdzie proszek topi się i przylega do materiału.
  • Ostatni etap malowania to kontrola jakości, w trakcie której sprawdzane są wszystkie zakamarki haka – dobrze zabezpieczone wędrują na pakownię, a w przypadku jakiś uchybień czynność malowania jest powtarzana.

To koniec etapu oczyszczania oraz malowania haków holowniczych. W ten sposób zabezpieczone zaczepy są trwale, dokładnie, estetycznie zabezpieczone przed korozją. Nadmienić można, że malowane są również części montażowe haka, takie jak podkładki, wkładki. Natomiast śruby montażowe oraz mniejsze podkładki przechodzą proces ocynkowania. W ten sposób zabezpieczony oraz skompletowany hak trafia do sprzedaży lub na magazyn.

Zbliżony proces zabezpieczenia antykorozyjnego haków odbywa się w firmach Brink, Hak-Pol Imioła oraz Auto-Hak.

Malowanie katodowe haków holowniczych

Natomiast niemiecka Westfalia szczyci się zabezpieczeniem antykorozyjnym haków poprzez malowanie katodowe.  Najpierw części przechodzą kąpiel kwasową (oczyszczanie), potem elektrolityczną (nałożenie podkładu), a na końcu elektrolityczne kąpiele wierzchnie. Dzięki kąpieli farba dociera do wszystkich zakamarków haka zarówno na powierzchni jak i wewnątrz haka.

Czy możesz wybrać kolor haka holowniczego? Oczywiście 🙂

Wszystkie haki holownicze malowane różnymi metodami są koloru czarnego. Dlatego zamawiając hak holowniczy w firmie MARTEC możesz sobie wybrać dowolny kolor haka pod warunkiem, że będzie to czarny 😉

Są też haki holownicze w ocynku

Wyróżniającą się firmą, która stosuje ocynkowanie haków holowniczych jako ich zabezpieczenie antykorozyjne jest słowacka firma Galia. Haki te mają warstwę ocynku zabezpieczającą przed utlenianiem i są koloru srebrnego. Nie jest to jednak metoda, która w jakiś znaczący sposób poprawia antykorozyjność haka, jest równoważna do malowania proszkowego. Haki malowane proszkowo na kolor czarny są znacznie częściej wybierane przez klientów, wyglądają bardziej estetycznie i nie rzucają się tak w oczy.

Stosuj osłonkę na kulę haka holowniczego

Niezwykle ważną rolę pełni osłonka na kulę haka holowniczego. Jak bardzo jest ona niedoceniana… Czy wiedzieliście, że o kulę haka należy stosownie dbać? Przy holowaniu smarujemy ją smarem stałym (zapinanie przyczepy na tzw. suchą kulkę to znęcanie się nad hakiem). Jeśli hak służy to transportu bagażnika z rowerami to kula musi być sucha (bez smaru). Zawsze musi być utrzymana w nienagannej czystości, bez nawet najmniejszego ziarenka piasku. Nie ma nic smutniejszego niż widok gołej kuli haka, często zardzewiałej… My w Martec się na takie traktowanie haków nie zgadzamy 🙂 Więc jeśli ktoś ma taki hak to może do nas w Tarnowie podjechać i uratujemy go osłonką ZA DARMO. To jest jak misja – zapraszamy. Nasze osłonki kuli haka z nadrukiem MARTEC prezentują się następująco, całkiem ładne, prawda?

osłonka kuli martec

Podsumowanie

Wszystkie metody zabezpieczające haki holownicze sprawiają, że są one odporne na warunki atmosferyczne oraz środki chemiczne, takie jak sól stosowana w zimie dla odlodzenia dróg, a ich wygląd nie zmienia się nawet po kilku latach użytkowania.

Jeżeli chcesz mieć ładny i solidny hak dokonaj zakupu w profesjonalnym sklepie oferującym sprawdzony asortyment, a będziesz miał pewność estetycznego wyglądu haka holowniczego przez wiele lat.