Jak dbać o wypinany hak holowniczy? | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Jak dbać o wypinany hak holowniczy?

Jak dbać o wypinany hak holowniczy?

Coraz częściej sprzedającymi się hakami holowniczymi są modele wypinane pionowo lub poziomo. Związane jest to z ich niewątpliwymi zaletami jakimi jest łatwy sposób demontażu nieużywanej kuli co ma wpływ na estetykę samochodu. Jednak nie każdy wie jak postępować z takim hakiem. Podpowiem w tym artykule jak dbać o wypinany hak holowniczy.

Jak dbać o wypinany hak holowniczy?

Wypięcie kuli opiera się na mechanizmie zapadkowym zabezpieczanym kluczykiem lub zawleczką. Mechanizm ten posiada dwa główne elementy – gniazdo mocujące oraz wypinaną kulę haka holowniczego. Oba te najważniejsze podzespoły wymagają właściwej konserwacji, a mianowicie świeżej warstwy smaru, co ułatwia ich połączenie oraz zapobiega korozji. Smar musi być dość często wymieniany, aby nie doszło do blokowania mechanizmu zabrudzeniami, które uniemożliwi montaż kuli. Producenci przewidzieli również zabezpieczenie dla gniazda haka holowniczego w postaci plastikowej zatyczki, która chroni je przed brudem. W innym artykule pisałem już o tym jak dbać o główkę haka holowniczego. Te same zalecenia odnoszą się do kuli wypinanej, czyli kapturek chroniący kulę oraz świeży smar zabezpieczą ją przed uszkodzeniem oraz wpłyną na właściwe połączenie haka holowniczego z przyczepą. Jeśli będziesz stosował się do tych zaleceń kula będzie łatwo i stabilnie zamykać się w gnieździe mocującym.

Wszelkie utrudnienia w montażu kuli lub niestabilności po zamontowaniu należy zbadać i niezwłocznie usunąć.

wypinany hak holowniczy

Transport wypiętej kuli.

Ważną kwestią jest również transport wypiętej kuli haka holowniczego. Nie powinna ona przemieszczać się w bagażniku grożąc jego uszkodzeniem. Dlatego zaopatrzenie się w dobrej jakości siatkę mocującą będzie najlepszym rozwiązaniem.

408301655_1_644x461_hak-holowniczy-wypinany-kula-do-bmw-x5-e70-mosina

Wymiana zużytych elementów wypinanego haka holowniczego.

Wszystkie wymienione przeze mnie do tej pory elementy można wymienić. Zużyta kula haka, uszkodzone gniazdo, zgubiony kluczyk, pęknięta zatyczka mogą utrudnić lub uniemożliwić właściwe funkcjonowanie haka holowniczego. Pomocy możesz wtedy szukać w profesjonalnym sklepie lub serwisie montującym haki holownicze. Również my pomożemy Ci rozwiązać pojawiające się problemy w dokupieniu części zamiennych lub udzieleniu fachowych informacji.

Trochę troski i poświęconego czasu zapewni Ci bezawaryjne funkcjonowanie wypinanego haka holowniczego.