Samochodem za granicę - co warto wiedzieć? | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Samochodem za granicę – co warto wiedzieć?

Samochodem za granicę – co warto wiedzieć?

Samochodem za granicę podróżujemy w różnym celu, czasem po to by kupić gdzieś auto taniej, czasem wymaga od nas tego praca ale w większości przypadków udajemy się w ten sposób na zasłużony urlop. Przed każdą taką podróżą musimy jednak odrobić zadanie domowe, aby uniknąć nie przyjemnych niespodzianek. O czym należy pamiętać przed wyjazdem za granicę naszego kraju? Co warto wiedzieć? Na co się przygotować? Te i inne zagadnienia powinien pomóc rozwiązać wam poniższy artykuł.

Samochodem za granicę – co warto wiedzieć przed wyjazdem?

Często ekscytacja przed zbliżającą się podróżą i natłok spraw organizacyjnych może sprawić, że pominiemy jakiś istotny fakt obowiązujący podróżnego w obcym kraju. Takich obowiązków za granicą nie brakuje dlatego warto zapoznać się z wszystkimi które do nas należą. Pamiętajmy, wybierając się samochodem za granicę należy zabrać ze sobą dowód osobisty, paszport (jeśli dany kraj wymaga),prawo jazdy, dowód rejestracyjny z aktualną polisą OC i przeglądem technicznym. Jeśli podróżujemy z dzieckiem również musimy posiadać jego dokument tożsamości. Brak takiego dokumentu może skończyć się wizytą na komisariacie Policji w celu ustalenia naszych praw do dziecka oraz mandatem karnym. Jadąc ze zwierzętami domowymi nawet w strefie Schengen również musimy posiadać dla nich paszport. Taki dokument dla psa czy kota można wyrobić w uprawnionych przychodniach weterynaryjnych w całym kraju. Ważne też aby wykupić sobie dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne bądź wyrobić sobie w oddziale NFZ Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

samochodem za granicę

Jeśli auto którym podróżujemy nie należy do nas, jest pożyczone, wzięte w kredyt bankowy, bądź jest to “firmówka” i to nasz pracodawca jest właścicielem samochodu to powinniśmy mieć notarialną zgodę na użyczenie. W nie których krajach brak takiej zgody może skończyć się konfiskatą pojazdu (przykładowo wjeżdżając na Białoruś). Gdy mamy jednak swoje auto bądź wspomnianą umowę użyczenia to należy pamiętać aby przygotować odpowiednio auto do wyjazdu. Sprawdzić wszelkie płyny eksploatacyjne oraz ogólny stan techniczny pojazdu. Dodatkowo oprócz obowiązkowego zatankowania auta należy sprawdzić czy na naszej trasie są płatne autostrady i wtedy zakupić odpowiednie winiety bądź przygotować drobną walutę na bramki. Sprawdzając stan auta warto też sprawdzić jego wyposażenie dodatkowe. W większości krajów na wyposażeniu samochodu powinna się znajdować gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i apteczka. Dodatkowo jadąc samochodem za granicę warto wyposażyć się w kamizelkę odblaskową a także w zapasowe żarówki czy bezpieczniki (wymagane w Rosji czy Czechach).

Jeśli uważamy, że sprawdziliśmy i spakowaliśmy już wszystko oraz mamy potrzebny komplet dokumentów pozostaje ruszyć w drogę 🙂

Porady

Co kraj to obyczaj – na co uważać kierując za granicą?

W większości krajów Unii Europejskiej przepisy drogowe są zbliżone do siebie. Jednak w nie których krajach musimy uważać gdyż różnią się nie co od naszych. Głównie chodzi o ograniczenia prędkości więc starajmy się stosować do znaków drogowych. Limity prędkości są w większości zbliżone do siebie i w terenie zabudowanym przedział to 40-60 km/h oraz w nie zabudowanym 80-100 km/h w zależności od danego kraju. Prędkość na autostradzie jest niższa, bo w większości przypadków wynosi 130 km/h. Wyjątkiem są nie które odcinki w Niemczech gdzie występuje brak ograniczenia prędkości. Dodatkowo w nie których państwach poza prędkościami możemy narazić się na mandat w inny sposób. Przykładowo używając w mieście sygnałów dźwiękowych (Rosja), mijając autobus szkolny na postoju (Niemcy) czy też za posiadanie antyradaru, nawet nie działającego (Szwajcaria).

Trzeba starać się dostosować do istniejących przepisów i ograniczeń prędkości, gdyż w nie których krajach mandaty są dość wysokie w porównaniu do Polski. Dodatkowo warto wspomnieć, iż w przypadku zatrzymania nas za wykroczenie mandat musimy uiścić na miejscu. W przypadku braku gotówki Policja wskaże nam najbliższy bankomat a nawet zapewni eskortę do niego. Jeśli nasz budżet jest u schyłku wyczerpania a karta kredytowa świeci pustkami to możemy mieć nie lada problem. Policja bowiem może w takim przypadku zarekwirować nam nasze “gadżety” (telefon, aparat, kamerę). W takiej sytuacji dostajemy pokwitowanie zajęcia mienia oraz instrukcje jak i gdzie możemy odebrać sprzęt. Odzyskanie ich nie stanowi problemu, wystarczy wpłacić zaległą należność zgodną z kwotą mandatową i otrzymamy nasze fanty z powrotem.

samochodem za granicę

Nurtujące pytanie – co z tym hakiem?

Często zadawane pytanie tyczy się właśnie haka holowniczego. W Polsce możemy jeździć z wystającym hakiem nawet jeśli nic nie ciągniemy. Nie ma przepisów w KRD które by tego zabraniały. Jak mają się do tego przepisy za granicą? Owszem, nie które kraje zabraniają obywatelom poruszania się z hakiem holowniczym który jedzie “na pusto”. Na szczęście, większość państw podpisała konwencję z 1968 roku, na mocy której samochody wyjeżdżające za granicę mają prawo być wyposażone zgodnie z wymaganiami kraju, w którym są zarejestrowane. Polscy kierowcy w takim przypadku mogą jeździć z nie używanym obecnie hakiem, nakładając jedynie tzw. „czerwony kapturek” – element ochronny zwiększający widoczność wystającej części haka. W przypadku kontroli mogą powołać się na Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym.

5923006894
Niestety w praktyce wygląda już to znacznie inaczej. Powołanie się na wspomniana Konwencję Wiedeńską z 1968, wcale nie ochroni nas przed mandatem ani go też nie anuluje. Owszem mamy prawo się powołać ale w większości przypadków możemy zrobić to dopiero po przyjęciu mandatu. Dochodząc swoich praw w późniejszym toku postępowania,  co może okazać się żmudne i długoterminowe. W praktyce wskazane jest jednak stosowanie się do przepisów obowiązujących w danym kraju. Dlatego też zalecamy odpiąć bądź odkręcić hak gdy podróżujemy za granicą zaoszczędzimy sobie zbędnych kłopotów. Oczywiście jeśli hak jest na stałe nie możemy go zdemontować, w takim wypadku musimy założyć wspomniany wcześniej “czerwony kapturek” na kule haka w celu ostrzegawczym. Będąc gościem w danym kraju lepiej i łatwiej dla nas będzie się dostosować do przepisów narzuconych przez gospodarza, pozwoli nam to uniknąć nie potrzebnej dyskusji z policjantem, która skazana jest raczej na niepowodzenie 😉

Samochodem za granicę – Podsumowanie.

Kraje przez które przyjdzie nam podróżować mogą nas zaskoczyć nie tylko wspaniałymi widokami ale też swoimi przepisami. Warto przed wycieczką sprawdzić (choćby w internecie) obowiązujące przepisy w danym kraju do którego się wybieramy. Starajmy się dostosować do istniejącego tam prawa, w wielu przypadkach pozwoli nam to zaoszczędzić nerwy i pieniądze. Przygotujmy sobie odpowiednio przed podróżą wszelkie potrzebne dokumenty, aktualną w danym kraju walutę, potrzebny sprzęt a także i przede wszystkim nasz samochód. To od tych wszystkich czynników zależy nasza bezpieczna i wyjątkowa podróż której każdemu warto życzyć 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz korzystać z tych tagów i atrybutów HTML : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>