Tanie haki holownicze | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Tanie haki holownicze

Tanie haki holownicze

Jedną z dodatkowych opcji użytkowania samochodu jest możliwość holowania przyczepy i zastanawiamy się, gdzie znaleźć tanie haki holownicze a do tego – co ważniejsze – porządnej jakości. Stoimy wtedy przed wyborem haka z wiązką i ich montażu. Jak dokonać najlepszego zakupu haka holowniczego dostosowanego do naszych potrzeb i finansowych możliwości?

Nieraz stajemy przed problemem przewiezienia przedmiotu, który nie mieści się nawet w autach z nadwoziem kombi. Rozwiązaniem jest doczepienie przyczepy, która umożliwi nam transport większych gabarytowo przedmiotów. Hak holowniczy pozwoli również na wakacyjny wyjazd na kemping. Dlatego dla coraz większej grupy kierowców wyposażenie samochodu w zaczep kulowy staje się niezbędne.

Tanie haki holownicze

Rynek haków holowniczych jest bogaty. Istnieje kilku producentów, w których ofercie jest wiele różnego rodzajów zaczepów do prawie wszystkich modeli samochodów.

Pierwszą przesłanką, która decyduje o wyborze odpowiedniego haka holowniczego jest model samochodu, ze względu na dostosowanie punktów montażowych zaczepu do odpowiednich otworów technologicznych w naszym pojeździe. Odpowiednio dobrany hak będzie co do milimetra pasował do naszego samochodu.

Kolejną kwestią w wyborze zaczepu kulowego jest sposób mocowania kuli haka do belki mocującej. Odchodzącym do lamusa rozwiązaniem jest hak przyspawany na stałe. Kuli takiej nie można zdemontować
i zawsze będzie ona wystawać z tyłu naszego pojazdu.

Odkręcane haki holownicze

Nowszym rozwiązaniem jest hak, którego kula przykręcona jest w uchwyty mocujące za pomocą śrub. Kulę taką możemy zdemontować, wymaga to nie lada wysiłku oraz specjalnych narzędzi. Takie haki to jednak przystępne cenowo rozwiązanie (dobry hak z kulą odkręcaną możemy nabyć w cenie od 300 zł.)

Wypinane haki holownicze

Najwygodniejszym rozwiązaniem jest wybór automatu, czyli haka, którego kula mocowana jest za pomocą odpowiedniego systemu wypinanego. Mechanizm wypinania kuli zabezpieczony jest kluczykiem, co uchroni nas przed kradzieżą. Zamontowanie kuli jest łatwe i zajmie nam chwilkę. Ceny haków z kulą wypinaną automatycznie zaczynają się od 500 zł.

Homologacja haka holowniczego

Ważnym względem przy wyborze haka holowniczego jest posiadanie przez tegoż odpowiedniej homologacji uprawniającej do jego rejestracji i bezpiecznego użytkowania. Dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy hak posiada oznaczenie homologacji typu E (duże E) lub e (małe e). Oba typy homologacji są ważne.

A co z wiązką do haka?

Musimy również pamiętać o zakupie wiązki elektrycznej haka odpowiedniej do potrzeb danej przyczepy oraz samochodu. Ceny wiązek wahają się od już 25 zł (wiązki uniwersalne), 175 zł – wiązka z modułem oraz 300 – 400 zł – wiązki dedykowane. Wiązka haka to zestaw elektryczny, który musi być kompletny i zgodny z wymaganiami przemysłu motoryzacyjnego. Zwracajmy uwagę na długość i grubość przewodów, pytajmy, sprawdzajmy – dzięki temu decyzja będzie dla nas korzystniejsza. Niska cena to często pułapka.

Hak odpowiednio dobrany do naszego auta oraz potrzeb transportowych ułatwi nam życie oraz zapewni bezpieczną podróż. Tanie haki holownicze są bezpieczne pod warunkiem, że producentem jest znana marka i hak posiada homologację europejską. Takie haki znajdziecie w dobrych sklepach internetowych.