Trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy | MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy

Trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy

Z początkiem 2016 roku prawodawcy w naszym kraju rozwiązali problem dotyczący  przewożenia bagażników montowanych za pojazdem. Kłopot polegał na tym, że bagażniki te choć spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa zasłaniały tablicę rejestracyjną naszego pojazdu, a przepisy prawa wymagają czytelność tych tablic. Przełożenie tablicy rejestracyjnej z samochodu na bagażnik nie było akceptowane przez Policję. Niezgodne z prawem było również dorabianie tablic we własnym zakresie.

Trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy.

Sprawa rozwiązała się dzięki rozporządzeniom w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów, wydawania i legalizacji tablic rejestracyjnych, opłat za te tablice oraz rozporządzenia w sprawie warunków technicznych samochodu i jego niezbędnego wyposażenia. Przepisy te weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku i umożliwiają nam dorobienie trzeciej tablicy na bagażnik rowerowy lub inny bagażnik montowany z tyłu pojazdu, a zasłaniający tablicę rejestracyjną samochodu.

Uzyskanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Jakie dokumenty złożyć?

Jeśli potrzebujesz zdobyć trzecią tablicę rejestracyjną powinieneś w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca rejestracji Twojego pojazdu (dział rejestracji pojazdów) złożyć następujące dokumenty (oryginały):

 • wniosek właściciela lub jednego współwłaściciela pojazdu o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej

wniosek o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej

 • dowód rejestracyjny pojazdu do wglądu
 • dowód osobisty
 • jeśli w sprawie występuje pełnomocnik dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa

Ile mnie to kosztuje?

Po złożeniu dokumentów będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości:

 • 40,50 zł – opłata za wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej wraz
  z opłatą ewidencyjną
 • 12,50 zł – opłata za wydanie znaków legalizacyjnych.
 • 17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (poza osobami zwolnionymi zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej)

Wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej.

Tryb rozpatrywania jest niezwłoczny dla spraw nie wymagających zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień. W innych przypadkach okres wyczekiwania wydłuża się.

Dodatkowa tablica rejestracyjna zostanie zamówiona u producenta.

Po upływie czasu oczekiwania – przeważnie jeden dzień roboczy –  organ rejestrujący, właściwy dla miejsca rejestracji pojazdu, na wniosek właściciela pojazdu,wydaje do oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną, dodatkową tablicę rejestracyjną, o tym samym numerze rejestracyjnym, co numer rejestracyjny tego pojazdu.

Do odbioru tablicy  będziesz potrzebował:

 • dowód rejestracyjny
 • dowód osobisty
 • polisa OC
 • ewentualne pełnomocnictwo do odbioru tablicy

Miejsce zamontowania.

Trzecią tablicę rejestracyjną zamontuj w taki sposób, aby była oświetlona. Dobrej jakości platformy rowerowe posiadają wymagane miejsce. Sprawa komplikuje się z wieszakami na rowery, gdyż będziesz musiał dokupić do nich specjalną listwę świetlną z miejscem na trzecią tablicę.

Bezpieczne i zgodne z prawem poruszanie się pojazdem z bagażnikiem.

Po uzyskaniu trzeciej tablicy rejestracyjnej możesz  zgodnie z prawem poruszać się swoim samochodem z bagażnikiem po drogach. Pamiętać musisz o bezpieczeństwie i zachowaniu szczególnych środków ostrożności w przypadku kierowania pojazdem z dodatkowym wyposażeniem. Wszystkim podróżującym życzę bezpiecznych oraz pełnych wrażeń wakacyjnych, urlopowych oraz rodzinnych wyjazdów.

Jeśli masz pytania podziel się nimi w komentarzach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Możesz korzystać z tych tagów i atrybutów HTML : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>