Trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy - MARTEC - Haki Holownicze - Bagażniki na Rowery - Tarcze Klocki Hamulcowe

Blog firmowy MARTEC

Trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy

Trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy

Z początkiem 2016 roku prawodawcy w naszym kraju rozwiązali problem dotyczący  przewożenia bagażników montowanych za pojazdem. Kłopot polegał na tym, że bagażniki te choć spełniały wszelkie normy bezpieczeństwa zasłaniały tablicę rejestracyjną naszego pojazdu, a przepisy prawa wymagają czytelność tych tablic. Przełożenie tablicy rejestracyjnej z samochodu na bagażnik nie było akceptowane przez Policję. Niezgodne z prawem było również dorabianie tablic we własnym zakresie.

Trzecia tablica rejestracyjna na bagażnik rowerowy.

Sprawa rozwiązała się dzięki rozporządzeniom w sprawie rejestracji i oznaczenia pojazdów, wydawania i legalizacji tablic rejestracyjnych, opłat za te tablice oraz rozporządzenia w sprawie warunków technicznych samochodu i jego niezbędnego wyposażenia. Przepisy te weszły w życie z dniem 1 stycznia 2016 roku i umożliwiają nam dorobienie trzeciej tablicy na bagażnik rowerowy lub inny bagażnik montowany z tyłu pojazdu, a zasłaniający tablicę rejestracyjną samochodu.

Uzyskanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej. Jakie dokumenty złożyć?

Jeśli potrzebujesz zdobyć trzecią tablicę rejestracyjną powinieneś w wydziale komunikacji odpowiednim dla miejsca rejestracji Twojego pojazdu (dział rejestracji pojazdów) złożyć następujące dokumenty (oryginały):

 • wniosek właściciela lub jednego współwłaściciela pojazdu o wydanie trzeciej tablicy rejestracyjnej

wniosek o wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej

 • dowód rejestracyjny pojazdu do wglądu
 • dowód osobisty
 • jeśli w sprawie występuje pełnomocnik dokument potwierdzający udzielenie pełnomocnictwa

Ile mnie to kosztuje?

Po złożeniu dokumentów będziesz musiał uiścić opłatę w wysokości:

 • 40,50 zł – opłata za wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej wraz
  z opłatą ewidencyjną
 • 12,50 zł – opłata za wydanie znaków legalizacyjnych.
 • 17 zł – opłata skarbowa za pełnomocnictwo (poza osobami zwolnionymi zgodnie z ustawą o opłacie skarbowej)

Wydanie dodatkowej tablicy rejestracyjnej.

Tryb rozpatrywania jest niezwłoczny dla spraw nie wymagających zbierania dowodów, informacji lub wyjaśnień. W innych przypadkach okres wyczekiwania wydłuża się.

Dodatkowa tablica rejestracyjna zostanie zamówiona u producenta.

Po upływie czasu oczekiwania – przeważnie jeden dzień roboczy –  organ rejestrujący, właściwy dla miejsca rejestracji pojazdu, na wniosek właściciela pojazdu,wydaje do oznaczenia bagażnika zakrywającego tylną tablicę rejestracyjną, dodatkową tablicę rejestracyjną, o tym samym numerze rejestracyjnym, co numer rejestracyjny tego pojazdu.

Do odbioru tablicy  będziesz potrzebował:

 • dowód rejestracyjny
 • dowód osobisty
 • polisa OC
 • ewentualne pełnomocnictwo do odbioru tablicy

Miejsce zamontowania.

Trzecią tablicę rejestracyjną zamontuj w taki sposób, aby była oświetlona. Dobrej jakości platformy rowerowe posiadają wymagane miejsce. Sprawa komplikuje się z wieszakami na rowery, gdyż będziesz musiał dokupić do nich specjalną listwę świetlną z miejscem na trzecią tablicę.

Bezpieczne i zgodne z prawem poruszanie się pojazdem z bagażnikiem.

Po uzyskaniu trzeciej tablicy rejestracyjnej możesz  zgodnie z prawem poruszać się swoim samochodem z bagażnikiem po drogach. Pamiętać musisz o bezpieczeństwie i zachowaniu szczególnych środków ostrożności w przypadku kierowania pojazdem z dodatkowym wyposażeniem. Wszystkim podróżującym życzę bezpiecznych oraz pełnych wrażeń wakacyjnych, urlopowych oraz rodzinnych wyjazdów.

Jeśli masz pytania podziel się nimi w komentarzach.

 

Komentarze

 1. Czy aktualnie do bagażnika rowerowego na jaki 3cia tablica to obowiązek czy wymóg? Z artykułu nie wnioskuje. Z góry dziekuje

  1. Piotrze raczej wymóg ze względu na przepisy które jasno mówią o widoczności tablicy rejestracyjnej z tyłu. Nie jest jednak obowiązkiem wyrabianie trzeciej tablicy a jedynie możliwością po to by nie odkręcać tablicy zamontowanej na aucie i przekładać ją na bagażnik aby była czytelna. Czyli ogółem mamy taką możliwość wyrobienia trzeciej tablicy ale nie mamy obowiązku z góry nałożonego, jedynie mamy obowiązek mieć tablic z tyłu czytelną nie zasłoniętą przez bagażnik czy rowery. Mam nadzieje że moje odpowiedź była pomocna

   1. Obowiązek jest, żeby swiatła pojazdu i tablica rej. były widoczne. Mozesz przekładać tablicę z auta na bagażnik albo zrobić sobie trzecią dla własnej wygody.

    1. Nie ma obowiązku bo żaden przepis nie nakazuje nam tego. To jest możliwość wyrobienia tablicy a nie obowiązek 😉 Jednakże samo przekładanie tablic również nie jest zbyt dobre dlaczego? Mianowicie przepisu ruchu drogowego mówią wprost, iż pojazd musi być wyposażony w dwie tablice rejestracyjne z czego tylna oświetlona w ścisły sposób oraz czytelna (odległość widoczności, kąty, cm to wszystko zawarte w KRD) więc przełożenie tablicy już nie będzie zgodne z prawem gdyż bagażnik to nie nasz pojazd a wyposażenie dodatkowe. Dlatego przekładając tablice pozbawiamy naszego auta ustawowego obowiązku posiadania dwóch tablic o którym wspomniałem wcześniej. Dlatego wyrobienie trzeciej tablicy mimo że nie jest obowiązkiem daje nam spokój duszy i łata dziurę prawną. Niestety nasze prawo jest na tyle dziurawe że czasami coś co nie jest zabronione jest również nie dozwolone 😉

 2. „Przełożenie tablicy rejestracyjnej z samochodu na bagażnik nie było akceptowane przez Policję” – raczej przez niektórych nadgorliwych Policjantów traktujących bagażnik jak przyczepę albo oddzielną część niż pojazd. Równie dobrze moża się czepiać bagażnika dachowego albo anteny od CB radia.
  Przekładanie tablicy jest jak najbardziej zgodne z przepisami o obowiązkowym wyposażeniu pojazdu (choć trochę kłopotliwe do wykonania).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Możesz korzystać z tych tagów i atrybutów HTML : <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>