Montując haki holownicze niezbędna są także wiązki do haków, która zapewni przeniesienie energii elektrycznej do gniazda, gdzie wpinamy wtyczkę przyczepy lub bagażnika na rowery. Wiązka haka, czyli zestaw elektryczny haka, składa się między innymi z wiązki przewodów, gniazda elektrycznego, niekiedy modułu elektronicznego i zestawu montażowego. Ze względu na stopień skomplikowania instalacji elektrycznych w nowych samochodach zastosowanie modułu staje się standardem.

Wiązki do haków holowniczych


7-biegunowe wiązki haka

Standard 7-biegunowy, czyli 7-pin, to podstawowy system spotykany w wiązkach do haków, przeznaczony do lekkich przyczep towarowych do 750 kg bez światła cofania. W Polsce ten system jest wciąż najpopularniejszy, w przeciwieństwie do krajów Europy zachodniej, gdzie prym wiodą rozwiązania 13-biegunowe, oferujące znacznie więcej możliwości.


13-biegunowe wiązki haka

Oprócz podstawowych 7 świateł (jak to ma miejsce w systemie 7-pin) wiązki 13-pinowe dodatkowo przekazują sygnały do świateł cofania oraz zapewniają dodatkowe funkcje takie jakie jak stały plus oraz ładowanie akumulatora przyczepy (dotyczy przyczep kempingowych). Stojąc przez wyborem wiązki do haka warto zainwestować w 13-pin, dzięki temu mamy pewność, że nic nas nie zaskoczy.


Dedykowane wiązki do haków

Najlepszym dla samochodu rozwiązaniem jest montaż haka holowniczego z wiązką dedykowaną, czyli przeznaczoną do konkretnego modelu auta, identyczną jak wiązka oryginalna dostępna w salonach ASO. Montaż dedykowanego zestawu elektrycznego gwarantuje, że wszystkie nowoczesne, elektroniczne funkcje samochodu (takie jak ESP, TSP, PDC) będzie pracowały prawidłowo. Niewielu posiadaczy nowych aut zdaje sobie sprawę, że podczas holowania przyczepy, dzięki dedykowanemu modułowi haka, zmienia się zachowanie i charakterystyka pracy systemów bezpieczeństwa.

Instalacja takiej wiązki jest bardzo szybka i bezpieczna, oryginalne konektory (przewody zakończone wtyczkami) pozwalają na wygodny montaż. Niektóre wystarczy wpiąć do magistrali Can Bus. Dlatego dedykowane wiązki do haków są rekomendowane przez producentów samochodów i profesjonalistów z dziedziny haków holowniczych.


Uniwersalne wiązki do haków

Bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którym zależy na niższym koszcie zakupu elektryki do haka. Poprawnie i solidnie wykonany montaż gwarantuje bezawaryjne działanie, ale nie bez znaczenia jest też jakość samej wiązki. Przewody muszą być odpowiedniej grubości zgodnej z wymaganiami przemysłu motoryzacyjnego. Szybkozłączki bezpośrednio odpowiadają za jakość połączeń elektrycznych, więc jeśli nie będziemy przewodów lutować, należy zwrócić na nie uwagę. Gniazdo przyczepy powinno być wykonane z dobrego tworzywa i posiadać uszczelkę. Uszczelki gniazda powinny być wykonane z olejoodpornej gumy lub pvc. Podstawowa wiązka 7-biegunowa Martec UNI7 spełnia wszystkie te wymagania. Inne wiązki uniwersalne zwykłe to UNI13 (13-pin) w wersji z 8 lub 12 przewodami i niezwykle szeroka oferta wiązek uniwersalnych z modułem.


Wiązki do haków z modułem elektronicznym

Moduł haka jest wymagany prawie zawsze, gdy mamy do czynienia z nowszym samochodem. Stopień skomplikowania nowoczesnych instalacji elektrycznych a w sumie już elektronicznych jest niesamowity. Pamiętaj, że moduł do haka będzie potrzebny zawsze Twój samochód posiada:
– magistralę CAN Bus
– system kontroli sprawności oświetlenia Check-Control
– ma żarówki jednowłóknowe ze zmiennym współczynnikiem wypełnienia
– czujniki parkowania a Ty chcesz, aby moduł haka sterował ich pracą (wyłączał je na czas holowania)


Zaufaj profesjonalistom z firmy MARTEC, skontaktuj się z nami a zaproponujemy Ci rozwiązanie optymalne dla Twojego samochodu. Zawsze możesz liczyć na naszą pomoc!