Moment wynalezienia haka holowniczego stał się podwaliną dla powstania nowej branży. Przez niemal 90 lat swego istnienia charakteryzuje się ona nieustannym rozwojem. Pionierskie rozwiązania techniczne, nowe fabryki i przedsiębiorstwa produkujące oraz zajmujące się dystrybucją i montażem haków holowniczych doprowadziły do ekspansji tej dziedziny gospodarki. Jakie są prognozy dla rynku haków holowniczych w Polsce? Czy eksperci przewidują dalszy progres na rynku haków holowniczych czy nastąpi jego wyhamowanie?
Przyszłość haków holowniczych.
Przewidywania dla rynku haków holowniczych są pozytywne. Potwierdzają je badania sektora oraz wypowiedzi specjalistów w dziedzinie haków holowniczych.
Czołowe firmy produkujące haki holownicze zakładają wzrost sprzedaży nawet o 20 procent w 2016. Optymistyczne prognozy są wynikiem obserwacji i analiz rynkowych, które wskazują na spore ożywienie w przemyśle i turystyce.
– Na taki optymizm z pewnością wpływa dobra kondycja polskiej gospodarki – mówi Robert Lichocki, dyrektor sprzedaży Brink Polska. – Korzystna koniunktura skłania przedsiębiorców do inwestycji, a klientów indywidualnych do zmian sposobu spędzania wolnego czasu. W efekcie na krajowym rynku obserwujemy wzrost sprzedaży przyczep, zwłaszcza lekkich i specjalnych. Z kolei klienci indywidualni coraz intensywniej interesują się caravaningiem jako sposobem wypoczynku, co pozytywnie wpływa na sprzedaż przyczep kempingowych – dodaje Lichocki w wywiadzie udzielonym dla INFOR.PL MOTO.
Optymistyczne komentarze wynikają z sygnałów płynących z rynku. Z danych Ministerstwa Rozwoju (dla okresu styczeń – wrzesień 2015) wynika, że największy wzrost produkcji sprzedanej nastąpił w działach przemysłu obejmujących produkcję pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 10,1% w stosunku do roku poprzedniego), urządzeń elektrycznych (o 9,4%) oraz pozostałego sprzętu transportowego (o 8,6%). W ostatnim czasie wzrosła również sprzedaż przyczep. Według danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców w 2015 roku nastąpił ponad 15-procentowy wzrost zarejestrowanych przyczep lekkich i specjalnych w porównaniu do roku 2014. Progres ten zauważalny jest również w minionych miesiącach 2016 r. – co wynika ze statystyk Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.
Również nasza firma Martec może potwierdzić wzrostową tendencję w sprzedaży zarówno haków holowniczych jak i przyczep samochodowych.
Wniosek jest jeden – przyszłość haków holowniczych nie jest zagrożona. Hak holowniczy wraz z przyczepą samochodową nadal jest urządzeniem przydatnym i poszukiwanym, spełniającym swoje zadania i pomagającym w pracy lub turystyce. Miejmy nadzieję że branżę haków holowniczych czeka świetlana przyszłość.